Naga MarketsEryk Łon, RPP

Patriotyzm gospodarczy to miłość do ojczyzny na gruncie gospodarczym, czy jest to wspieranie tego, co polskie, co rodzime w sferze produkcji, handlu czy konsumpcji, stwierdził w Rozmowach niedokończonych w TV Trwam członek RPP, Eryk Łon. Polscy konsumenci zajęli drugie miejsce w rankingu siły patriotyzmu konsumenckiego (gospodarczego), a Polska staje się coraz bardziej potężna gospodarką, liczącą się w Unii Europejskiej. W jego ocenie prowadzenie przez Polskę własnej polityki monetarnej i posiadanie własnej waluty to ogromny atut i doceniają to instytucje międzynarodowe, które prognozują wzrost gospodarczy. Dolar kosztuje w czwartek 3,95 zł, euro ponad 4,60 zł. Funt wzrasta na nowe maksima powyżej 5,46 zł, a frank oscyluje powyżej 4,30 zł.

Patriotyzm gospodarczy w dobie globalizacji i przejmowania różnego rodzaju rynków gospodarczych

Zdaniem Eryka Łon patriotyzm gospodarczy to miłość do ojczyzny na gruncie gospodarczym, czy jest to wspieranie tego, co polskie, co rodzime w sferze produkcji, handlu czy konsumpcji, a więc wspieranie polskich producentów, handlowców, konsumentów.Patriotyzm gospodarczy jest bardzo ważny we współczesnym świecie, we współczesnej gospodarce. Dobrze zrozumiały to kraje, które osiągnęły sukces gospodarczy, zwłaszcza kraje zachodnie, takie jak Niemcy, kraje skandynawskie, Austria, tam patriotyzm gospodarczy i patriotyzm konsumencki jest bardzo silny. Te kraje zrozumiały, że jeżeli będą promować swoją rodzimą własność, rodzimą produkcję, wytwórczość to będą wtedy silne gospodarczo i będą stawały się bardziej potężne – oświadczył członek RPP.

Z badań wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej odnośnie siły patriotyzmu konsumenckiego wynika, że Polacy, polscy konsumenci w tym rankingu zajęli drugie miejsce, czyli można powiedzieć, że ten polski patriotyzm konsumencki jest bardzo silny.

Stajemy się coraz bardziej potężną gospodarką, liczącą się w Unii Europejskiej i to widzą nasi konkurenci. Może też być tak, że kraje z UE są zaniepokojone tym, że my się rozwijamy bardzo szybko w ostatnich latach, i może nawet ostatnie spory, jak np. pomiędzy Trybunałem Konstytucyjnym, a organami unijnymi z tego wynikają – dodał.

Na gruncie gospodarczym jest wiele przykładów, że sukces polskich firm budzi niepokój wśród zachodniej konkurencji. Spór producentów okien – pomiędzy firmą Fakro, a duńskim producentem z branży, wynikał z tego, że firmy z UE są często zaniepokojone tym, że polskie firmy są lepsze i w walce konkurencyjnej odnoszą sukcesy.

Patriotyzm odgórny powinien sprzyjać polskiej własności

W opinii członka RPP można powiedzieć, że na naszych oczach toczy się III wojna światowa, jeśli można takiego mocnego pojęcia użyć, ale to jest wojna ekonomiczna. Bo nie militarna, nie ma nalotów samolotowych, nie jesteśmy bombardowani, nie wjeżdżają do nas czołgi, nie ma zagrożeń militarnych, tylko ta wojna jest prowadzona na kanwie gospodarczej. Głównie chodzi o przejmowanie spółek, kluczowych spółek dla rozwoju, dla bezpieczeństwa państwa.

W grę wchodzi sektor energetyczny, sektor paliwowy, sektor komunikacyjny, sektor bankowy – podkreślił.

Wojna gospodarcza w Europie?

Bardzo trafnie zauważył to prof. Zbigniew Krysiak, który użył pojęcia „wojna ekonomiczna” w odniesieniu do sporu pomiędzy polskim Trybunałem Konstytucyjnym, a organami unijnymi.

Właściwie być może tak to jest. Część konkurentów zagranicznych na arenie wspólnego rynku Unii Europejskiej może się czuć zaniepokojona tym, że Polska za szybko rośnie – dodał.

Prof. Glapiński ostatnio powiedział, że uważa, iż spory Polski z krajami unijnymi wynikają z tego, że rośniemy za szybko, za szybko się rozwijamy gospodarczo – i po prostu chcą nam podciąć skrzydła.

Prawdopodobnie wymyślane są tutaj rzeczy, aby nas trochę osłabić, i zredukować polską ekspansję gospodarczą. Bardzo ważną sprawą jest też kwestia obrony przez likwidacją waluty narodowej, czyli przed wprowadzeniem nas do euro – zauważył Łon.

fpmarkets

Czy Polska obroni kursu złotego (PLN)?

Prowadzenie przez Polskę własnej polityki monetarnej i posiadanie własnej waluty to ogromny atut i doceniają to instytucje międzynarodowe, które prognozują wzrost gospodarczy, wskazuje Eryk Łon. Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku będzie dużo wyższy niż w strefie euro i tak samo w przyszłym roku nasza gospodarka będzie się szybciej rozwijać, niż cała strefa euro.

Instytucje dostrzegają to, że mamy własną walutę, własny bank centralny, że prowadzimy bardzo rozsądną politykę makroekonomiczną, że w Polsce współgra polityka fiskalna i monetarna bardzo mądrze, instytucje te oceniają bardzo wysoko wiarygodność finansową Polski – podsumował.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq wykres | develia notowania | pko kurs akcji | kurs gbp online | mbank akcje | kurs hrywny prognozy na najbliższe dni | kurs dolara |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here