
Obniżenie stóp procentowych miałoby sens, wówczas gdyby doszło do pojawienia się sygnałów zapowiadających istotne pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce w 2021 roku, napisał w najnowszym felietonie Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W jego ocenie wzrosty indeksów giełdowych zapowiadają poprawę aktywności gospodarczej w przyszłym roku, a niskie stopy procentowe są korzystne dla polskiej gospodarki. Polski złoty umacnia się we wtorek do dolara, euro, funta i franka.
- Niskie stopy procentowe korzystne dla polskiej gospodarki
- Warto utrzymywać suwerenność monetarną Polski
- Inflacja w naszym kraju znajduje się pod kontrolą
Polska: to nie czas na ujemne stopy procentowe. Ożywienie gospodarcze w 2021 r.
Na chwilę obecną nie mamy do czynienia z pogorszeniem koniunktury. Z najnowszej listopadowej projekcji inflacji oraz PKB wynika, że po realnym spadku PKB w 2020 roku w roku następnym będziemy mieli do czynienia z powrotem na ścieżkę stosunkowo szybkiego wzrostu gospodarczego, a w 2022 roku realny wzrost PKB przy założeniu utrzymania do tego momentu stóp procentowych na obecnym poziomie ukształtuje się na poziomie 5,7 %, co będzie jak zakłada projekcja skutkiem między innymi silnego ożywienia w zakresie nakładów inwestycyjnych we wspomnianym 2022 roku.
– Biorąc pod uwagę to, że powinnyśmy być świadkami stopniowego ożywienia aktywności w naszym kraju nie dostrzegam obecnie powodów dla których pojawiła się dodatkowa potrzeba redukcji stóp procentowych – napisał Eryk Łon.
Rozpatrując różne scenariusze w polityce pieniężnej warto brać pod uwagę także scenariusz pesymistyczny, z którym pojawiłyby się sygnały zapowiadające pogorszenie w 2021 roku stanu gospodarki, w tym zwłaszcza istotny wzrost stopy bezrobocia.
– Wspominam o tym dlatego, że uważam, że strategia bezpośredniego celu inflacyjnego powinna być tak realizowana, aby dochodzenie do tego celu odbywało się z jak największą korzyścią dla realnej sfery gospodarki, w tym nie tylko dla realnego wzrostu PKB, lecz także dla sytuacji panującej na rynku pracy – dodał.
Członek RPP z zadowoleniem obserwuje między innymi znaczne wzrosty wielu indeksów rynków akcji od początku listopada tego roku. Z prowadzonych przez niego badań naukowych wynika bowiem, że sytuacja na rynku akcji jest sprawnym barometrem przyszłego stanu krajowej aktywności gospodarczej w danym kraju. Można w związku z tym zakładać, że inwestorzy giełdowi przewidują, że różnego typu mierniki aktywności gospodarczej kształtować się będą w najbliższych miesiącach na bardziej korzystnym poziomie, niż dotąd przewidywano.
– Podsumowując wyrażam przekonanie, że biorąc pod uwagę przewidywane uwarunkowania makroekonomiczne nie dostrzegam aktualnie potrzeby obniżenia stóp procentowych do poziomu ujemnego – podkreślił.
Suwerenność monetarna i inflacja w Polsce, a złotówka
Najważniejsze jest jednak to, aby wciąż Polska posiadała prawo do prowadzenia własnej polityki pieniężnej. Należy więc przeciwstawiać się wszelkim sposobom koncepcji likwidacji złotego. –
– Jedynie zachowując suwerenność monetarną, czyli prawo do prowadzenia własnej polityki pieniężnej można samodzielnie decydować o doborze instrumentów polityki monetarnej oraz o faktycznych celach owej polityki. Posiadając własną walutę narodową możemy dopasowywać politykę pieniężną do potrzeb naszej gospodarki – zauważył.
Inflacja od kwietnia tego roku kształtuje się w granicach dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego.
– To zjawisko optymalne. Warto ponadto pamiętać, że kraje wschodzące do której to grupy krajów zalicza się Polska charakteryzują się wyższym poziomem inflacji niż kraje dojrzałe. Można więc powiedzieć, że inflacja w naszym kraju znajduje się pod kontrolą – podsumował.
Tymczasem polski złoty utrzymuje siłę w stosunku do swoich głównych rywali. Dolar, euro, funt i frank tracą we wtorek do złotego. Najsłabiej wygląda brytyjska waluta, która znajduje się pod coraz większą presją hard Brexitu.

Zobacz również:
- To jest czas rozkwitu rynku Forex i CFD – Łukasz Wardyn podsumowuje 5 lat działalności CMC Markets w Polsce
- Kurs złotego (EUR/PLN) straci na sprzeciwie Polski wobec UE – uważa Rabobank
- Stopa bezrobocia w Polsce na poziomie 6,1%. Przecena kryptowalut