Naga MarketsEryk Łon, RPP

Polski złoty kontynuuje umocnienie względem euro i franka w nowym roku pomimo ostatnich interwencji Narodowego Banku Polskiego (NBP) na rynku walutowym. Tymczasem polska gospodarka charakteryzuje się wysokim stopniem odporności na zjawiska kryzysowe, zauważa w najnowszym felietonie Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W grudniu 2020 roku produkcja przemysłowa w naszym kraju w ujęciu realnym w stosunku do analogicznego miesiąca roku 2019 roku zwiększyła się aż o 11,2%. Dolar pozostaje w okolicach 3,73 zł, a funt jako jedyny zdołał się umocnić i kosztuje ponad 5,10 zł.

  • Polski przemysł radzi sobie wyjątkowo dobrze mimo lockdownu
  • Umocnienie walut wschodzących ma związek z sytuacją na rynkach akcji
  • W tym roku najprawdopodobniej nie będzie potrzeby dokonania obniżki stóp procentowych

Łon (RPP): stopniowe odmrażanie polskiej gospodarki da pozytywne efekty

W ocenie członka RPP polski przemysł radzi sobie nadzwyczaj dobrze w sytuacji obowiązujących obostrzeń. Co ciekawe w najnowszym odczycie wskaźnik PMI w przemyśle znów ukształtował się na poziomie wyższym od 50 punktów. Oznacza to, że sektor przemysłowy znajduje się w fazie ekspansji. Z porównań międzynarodowych wynika, że stopa bezrobocia w Polsce kształtuje się na jednym z najniższych poziomów w Europie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jestem zdecydowanie przekonany, że stopniowe odmrażanie polskiej gospodarki da pozytywne efekty. Dzięki temu poszczególne segmenty życia gospodarczego stoją przed szasną na powrót do normalności, zwłaszcza, że obserwujemy trwający proces szczepień. To wszystko razem sprawia, że można być optymistą co do przyszłej sytuacji naszej gospodarki. Biorąc pod uwagę prognozowane uwarunkowania makroekonomiczne uważam, że prawdopodobnie nie będzie już w tym roku w naszym kraju potrzeby dokonania obniżki stóp procentowych – napisał Eryk Łon.

Co ciekawe według konsensusu PAP Biznes układ sił w RPP to nadal 6 do 4 na korzyść gołębi, a nastawienie do polityki pieniężnej kilku przedstawicieli tego skrzydła Rady oceniono nieco łagodniej niż poprzednio. Ocena nastawienia prezesa NBP A. Glapińskiego wyraźnie przesunęła się w kierunku gołębiej części skali.

Teraz bardzo ważne jest to, aby przekonać uczestników polskiego życia gospodarczego, że dotychczasowy bardzo niski poziom stóp procentowych NBP potrzebny będzie jeszcze przez wiele miesięcy, przynajmniej do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej – dodał.

Według członka RPP utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie w połączeniu z możliwością przeprowadzenia interwencji walutowych powinno sprzyjać kształtowaniu się kursu euro w złotych oraz kursu dolara amerykańskiego w złotych na poziomach opłacalnych dla polskiego eksportu.

Interwencje walutowe jako instrument polskiej polityki pieniężnej

Jestem zadowolony z tego, że w ostatnim czasie mówi się wiele o interwencjach walutowych przeprowadzanych przez nasz bank centralny. Dzięki temu możemy się jeszcze bardziej niż dotąd przekonać o tym, że jednym z wielu pożytków płynących z faktu posiadania własnej waluty narodowej jest możliwość podejmowania działań mających na celu wpływanie na poziom kursów walut zagranicznych wyrażonych w złotych. Co ważne wpływ ten dokonywany może być zarówno przez dokonywanie interwencji walutowych, jak również poprzez wspominanie przez członków Rady Polityki Pieniężnej w wypowiedziach publicznych o możliwości ich przeprowadzenia – dodał.

Oczywiście wspominając o możliwości przeprowadzania interwencji walutowych należy wciąż pamiętać o tym, że w naszym kraju obowiązuje wciąż system płynnego kursu walutowego, zgodnie z którym wahania kursu walutowego uwarunkowane są szeregiem różnego typu czynników, w tym także tych związanych z sytuacją na światowych rynkach akcji.

W okresie bessy na amerykańskim rynku akcji mamy do czynienia z pogłębianiem się pesymizmu dotyczącego przyszłej aktywności gospodarczej. Zmniejsza się wówczas również skłonność do podejmowania ryzyka, co skutkuje spadkiem popytu na waluty krajów wschodzących. Być może dlatego w przypadku obecnego kryzysu fala osłabienia kursu złotego trwała o wiele krócej i była znacznie mniejsza, niż w przypadku kryzysu mającego miejsce ponad 10 lat temu.

źródło: Stooq

Kurs złotego umacnia się do euro i franka w 2021 roku

Notowania par walutowych EUR/PLN i CHF/PLN kontynuują ruch na północ. Kurs euro spadł poniżej poziomu 4,50 zł, który w opinii wielu ekspertów jest poziomem newralgicznym dla NBP. Dalsze umocnienie polskiego złotego może doprowadzić do bardziej gołębiego stanowiska banku centralnego lub do interwencji werbalnych oraz kolejnej obniżki stóp.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara amerykańskiego | giełda rekomendacje | biomed gpw | nasdaq index notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here