Naga MarketsLokaty czy konta oszczędnościowe Gdzie zarobimy więcejZarobione przez nas pieniądze nie powinny być trzymane w domu. Oczywistym powodem jest bezpieczeństwo – w przypadku włamania tracimy mozolnie zbierane oszczędności, a włamywacze doskonale znają wszystkie domowe skrytki. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie oszczędności w banku – nadal zachowujemy do nich dostęp, jednak zabezpieczamy się w ten sposób przed ich utratą. Co więcej, oprocentowanie naszych pieniędzy, oferowane przez bank, gwarantuje nam niewielki, ale stały zysk. Od nas tylko zależy, na jakiej zasadzie „pożyczymy” bankowi swoje pieniądze. Lokaty czy konta oszczędnościowe – na co się zdecydować?

1. Lokaty terminowe
2. Konta oszczędnościowe
3. Oprocentowanie konta oszczędnościowego
4. Lokaty czy konta oszczędnościowe?

Lokaty terminowe

Lokaty terminowe to narzędzie bankowe, które pozwala na zdeponowanie oszczędności na ściśle określony czas. Z reguły jest to miesiąc, trzy miesiące, pół roku bądź rok, choć możliwe jest też wpłacenie pieniędzy na lokatę na dłuższy czas. Cechą charakterystyczną lokaty jest fakt, iż nie można dowolnie zwiększać bądź zmniejszać zdeponowanej kwoty podczas jej trwania – pieniądze wpłacamy jedynie w momencie jej założenia. Odsetki naliczane są na zakończenie umownego okresu, na jaki założyliśmy lokatę i ulegają przepadkowi w przypadku wcześniejszego jej zerwania. Ten sposób oszczędzania ma stałe oprocentowanie, dzięki czemu już w momencie założenia lokaty wiemy, jaki zysk w przyszłości ona przyniesie. Aktualnie oprocentowanie lokat terminowych jest mniejsze niż 3% w skali roku – jego wysokość zależy od banku.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe pozwalają na regularne oszczędzanie zarobionych pieniędzy. Oszczędności można wpłacać w każdej chwili, w której uważamy to za wygodne. W przeciwieństwie do lokaty konto oszczędnościowe można założyć na czas nieokreślony. Również zgromadzone na nim środki są cały czas do naszej dyspozycji, można je wypłacać bez obawy o utratę zysków z oprocentowania. Jest to więc znacznie wygodniejszy sposób lokowania gotówki w banku.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Inaczej niż w przypadku lokat, konta oszczędnościowe mają zmienne oprocentowanie. Dzieje się tak, gdyż są one otwierane na czas nieokreślony, a podstawowe stopy procentowe, ogłaszane przez NBP, ulegają zmianom i oprocentowanie kont oszczędnościowych musi za nimi nadążać. Odsetki naliczane są co miesiąc od kwoty, która aktualnie znajduje się na koncie. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest nieco niższe niż lokat, czasem jednak banki oferują promocyjne zyski przez kilka pierwszych miesięcy dla nowych klientów lub dla depozytów o określonej wysokości. Warto pamiętać, iż wyżej oprocentowane są lokaty a konta oszczędnościowe to z kolei łatwiejszy dostęp do własnych oszczędności.

Lokaty czy konta oszczędnościowe?

Lokaty czy konta oszczędnościowe – na który sposób oszczędzania się zdecydować? Pytanie nie jest proste, gdyż każda z tych form oszczędzania ma swoje wady i zalety. Jeżeli jesteśmy w stanie odłożyć dość sporą kwotę na jakiś czas bez szkody dla domowego budżetu, powinniśmy zdecydować się na lokatę – gwarantuje ona stały i określony już od samego początku jej założenia zysk. Jeżeli jednak jesteśmy zwolennikami regularnego odkładania mniejszych kwot, lepszą opcją będzie założenie konta oszczędnościowego. Co prawda jest ono oprocentowane niżej niż lokata, pozwala jednak na bezproblemowy dostęp do zgromadzonych na nim środków w każdym momencie bez utraty zysków z odsetek. W podjęciu decyzji na pewno pomogą rankingi ofert banków – aktualny ranking lokat sprawdzimy m.in. tutaj a kont oszczędnościowych tutaj

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here