Naga Marketspolski złotyGłówny Urząd Statystyczny opublikował dziś najnowsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że wskutek kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii zauważalnie spadła dynamika wzrostu cen towarów i usług. W stosunku do analogicznego okresu minionego roku, ceny wzrosły bowiem jedynie o 2,9%.

  • Ceny dóbr i usług rosną coraz wolniej
  • CPI coraz bliżej celu inflacyjnego RPP

Inflacja znów pod kontrolą?

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju 2020 r. w stosunku do maja 2019 r. o 2,9%, a w stosunku do kwietnia 2020 r. jedynie o 0,2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oznacza to, że w wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajduje się już zaledwie 0,4 p.proc powyżej celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

Inflacja CPI w Polsce | Źródło: GUS

Biorąc jednak pod uwagę, że to jedynie szybki szacunek, na dane dot. zmiany poziomu cen konkretnych dóbr i usług przyjdzie nam jeszcze poczekać do połowy maja br. Na ten moment szacuje się jedynie, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w skali roku o 6,1 proc., ceny energii wzrosły o 5,2 proc. a ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 23,4 proc.

W skali miesiąca ceny żywności wzrosły jednak już zaledwie o 0,1%. W tym samym czasie odnotowano spadek cen energii o 0,1% oraz cen paliw o 4,5%.

Członek RPP uważa, że wskaźnik CPI jest zaniżony

Warto w tym miejscu przypomnieć jednak wypowiedź jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, który już przed miesiącem wskazał, że metodyka liczenia cen może skutkować zaniżaniem ich rocznej dynamiki:

Kurs dolara spadł o ponad 23 grosze

Kurs dolara osłabia się w relacji do polskiego złotego niemal nieprzerwanie od dwóch tygodni. Wskutek tej deprecjacji dolar potaniał o ponad 23 grosze osuwając się tym samym poniżej bariery 4 zł, co jest najniższym poziomem od połowy marca br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet ponownego przetestowania okolic 3,9650 zł

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do inwestowania

USDPLN Daily

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPKO BP: Rynek nieruchomości inwest. czeka spadek w II kw. 2020 i głębokie zmiany
Następny artykułOżywienie inflacji w 2021 r. doprowadzi do globalnego kryzysu zadłużenia?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here