Naga Marketsmężczyzna szukający pracyPunktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował raport nt. sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w kwietniu 2020 roku. Wynika z niego, że wprowadzony w marcu lockdown przyczynił się do niemal skokowego wzrostu bezrobocia w Polsce.

  • Stopa bezrobocia wzrosła w kwietniu do 5,8%
  • Bezrobocie w Polsce osiągnęło najwyższy poziom od marca 2019 r.

Stopa bezrobocia najwyżej od marca 2019 r.

Z raportu GUS wynika, że w końcu kwietnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 965,8 tys. bezrobotnych. To wzrost o 56,4 tys. (o 6,2%) w stosunku do marca br. oraz o 27,5 tys. (o 2,9%) w stosunku do kwietnia 2019 r. Fakt ten sprawił, że stopa bezrobocia wzrosła w kwietniu do 5,8% wobec 5,4% w marcu br. i 5,6% w kwietniu 2019 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,3% w wielkopolskim do 10,0% w warmińsko-mazurskim. W skali miesiąca notowano wzrost stopy bezrobocia we wszystkich województwach, w tym największy w warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim (po 0,6 p.proc.), natomiast najmniejszy – w mazowieckim oraz wielkopolskim (po 0,2 p.proc.).

W porównaniu z kwietniem ub. roku stopa bezrobocia zwiększyła się w dziesięciu województwach (najbardziej w opolskim i zachodniopomorskim – po 0,6 p.proc.), w czterech nie uległa zmianie (w dolnośląskim, mazowieckim, podlaskim oraz śląskim), a w dwóch – kujawsko-pomorskim i łódzkim – nieznacznie spadła (po 0,1 p.proc.).

Bezrobocie w Polsce | Źródło: GUS

Kurs euro osunął się o 11 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że kurs euro poruszał się od dłuższego czasu w trendzie horyzontalnym, którego górne ograniczenie stanowi opór w wysokości 4,57 zł, a dolne – techniczne wsparcie w wysokości 4,5150 zł. W wyniku wcześniejszych, stosunkowo spokojnych wzrostów kurs euro dotarł w okolice górnego ograniczenia tej formacji, gdzie wraz z początkiem minionego tygodnia pojawiła się stosunkowo silna reakcja podażowa. W wyniku trwającej od tego czasu deprecjacji kurs euro osunął się o niemal 11 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby osunąć się nawet do 4,40 zł.

EURPLN Daily

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułVisa i szwajcarski startup wprowadzają na rynek kryptowalutową kartę płatniczą
Następny artykułPizza ulubionym daniem Polaków w czasie pandemii, raport PizzaPortal
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here