Naga Marketsflaga LitwyW tym roku rozpoczął się światowy wyścig o krypto-aktywa banku centralnego (CBDC). Żaden kraj jeszcze go nie wygrał, ale Chiny stają się wyraźnym faworytem. To pobudziło myślące przyszłościowo banki świata do działania. Do ofensywy na tym polu rusza Litwa.

Bank Litwy właśnie opublikował wyniki swoich badań dot. cyfrowej waluty banku centralnego. Kraj ma ambitny plan: zamierza przewodzić regionowi w przestrzeni fintech i blockchain. Raport zatytułowany „CBDC w wirze dyskusji” podkreśla ambicje i poglądy kraju na obecny przemysł kryptowalut.

Litwa stawia na blockchain?

Dokument zaczyna się stwierdzeniem, że CBDC zyskały ostatnio znaczną część uwagi wśród decydentów i naukowców. Wyraźnie skupiono się na innowacjach i postępach w rozwoju blockchaina na Litwie.

W dokumencie wskazano na możliwość zastosowania wielu rodzajów CBDC o różnych właściwościach. Mogą one obejmować kryptowalutę przeznaczoną wyłącznie do sprzedaży detalicznej, opcję sprzedaży hurtowej oraz możliwość uzyskania oprocentowania.

Członek zarządu Banku Litwy, Marius Jurgilas, zastosował unikalne podejście do krypto-aktywów, które często nie jest dzielone z jego odpowiednikami z innych banków centralnych:

„To fascynujące, jak szybko ewoluuje obszar aktywów cyfrowych i walut. Nie jest roztropnym być przypadkowym obserwatorem, ponieważ stawia to organy regulacyjne i nadzorcze w niespokojnej sytuacji rodzica, który jest niezadowolony z tego, że jego „kontrola rodzicielska” jest całkowicie nieaktualna”.

Dodał, że preferowanym podejściem jest stawienie czoła zagrożeniom i zdobycie praktycznego doświadczenia w kontrolowanym środowisku oraz że ochrona przed nowymi technologiami jest przestarzała.

Raport konkluduje, że współczesna technologia wydaje się być w stanie zaspokoić potrzebę globalnego rozwiązania w celu zapewnienia interoperacyjności kryptowaluty między bankami centralnymi.

Kraj pionierów

Litwa ma również stać się pierwszym krajem, który wprowadzi kolekcjonerską monetę kryptograficzną zbudowaną na blockchainie.

Myślący przyszłościowo naród jest w szeregu krajów, które prowadzą badania nad CBDC. W ubiegłym tygodniu gubernator Banku Francji wyraził potrzebę podjęcia pilnych działań w celu opracowania europejskiej kryptowaluty.

Bank Japonii opublikował również własne studium wykonalności dotyczące kryptowaluty, podczas gdy Tajlandia i Singapur również rozważają własne CBDC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here