TMS


Niemal 10 lat temu, gdy powstała pierwsza kryptowaluta (Bitcoin) nikt nie spodziewał się, że będzie o niej tak głośno. Nikt nie spodziewał się także, że technologia Blockchain, która stoi za fenomenem walut wirtualnych zrobi taką furorę i zrewolucjonizuje wiele gałęzi gospodarki. Dziś mówi się o tym już otwarcie.


Warto jednak przypomnieć, że w czasach, gdy waluty wirtualne nie były jeszcze tak popularne jak dziś i zainteresowani nimi byli głównie pasjonaci nowych technologii przestrzeń ta była wolna jak Dziki Zachód. Dziś, gdy wartość tego rynku przekracza już 250 mld USD, zaczynają pojawiać się coraz liczniejsze regulacje i ustawodawstwa. Mimo to, niektóre kraje znalazły w tym wszystkim potencjał niedostrzegalny dla innych i zamierzają wykorzystać tę technologie, czego wynikiem jest boom gospodarczy.

Dobrobyt dzięki kryptowalutom

Jednym z takich krajów jest Litwa. Podczas gdy wiele państw próbuje walczyć z kryptowalutami, bałtycki naród litewski podąża w innym kierunku. Kraj ten w pełni angażuje się w działalność opartą na technologii blockchain i kryptografii, nie tworząc żadnych realnych blokad prawnych ani regulacyjnych.

Dzięki tak otwartemu podejściu do tego, co przez wielu uznawane jest za największe zagrożenie, prognozuje się, że gospodarka litewska wzrośnie o 3,1 proc., czyli prawie o cały procent więcej niż wynosi średnia europejska wynosząca 2,3 proc.

W ciągu ostatniego roku Litwa pozyskała 500 mln euro z działalności związanej z kryptowalutami i technologią blockchain. Startupy z całego świata zwróciły uwagę na stanowisko kraju i zaczęły tam prowadzić działalność gospodarczą, dzięki czemu Wilno będące stolicą tego niespełna trzy milionowego państwa jest obecnie popularnym celem podróży.

Na przekór bankom centralnym UE

Jak zwykle, wiele banków centralnych UE jest zaniepokojonych nieskrępowanym środowiskiem, jakie stworzyła Litwa. Wiele rządów wciąż uważa bowiem, że kryptowaluty wykorzystywane są do nielegalnych działań, opłacania terroryzmu czy prania brudnych pieniędzy.

Mark Carney z Banku Anglii przyznał w tym roku, że Bitcoin praktycznie zawiódł jako kryptowaluta. Nie jest on bowiem ani środkiem tezauryzacji, ani też użytecznym sposobem płatności za nabywane dobra. Prezes BoE domagał się większej regulacji rynku kryptowalut, gdyż jego zdaniem należy zakończyć erę kryptowalutowej “anarchii”. “Nadszedł czas, aby ustabilizować ekosystem krypto-aktywów na takich samych standardach, jak reszta systemu finansowego.” – komentował już w marcu br.

Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba aż tak daleko szukać. Nasz rodzimy Narodowy Bank Polski również przeprowadził kampanię pt. “Uważaj na kryptowaluty”, w rapach której zapłacił m.in. YouTub’erom za stworzenie filmu pokazującego niebezpieczeństwa związane z inwestowaniem w kryptowaluty.

Zobacz także: Kontrowersyjne fakty ws. kampanii NBP “Uważaj na kryptowaluty”

Jakby tego było mało, wraz z początkiem czerwca Komisja Nadzoru Finansowego wyemitowała kolejny spot reklamowy pt. “A Ty kim będziesz kiedy bańka pęknie?”

Nie chcąc być w tyle, prezes banku centralnego Hiszpanii Luis Maria Linde powiedział:

Moim zdaniem ich obecne wykorzystanie (kryptowalut) obarczone jest większym ryzykiem niż potencjalnymi korzyściami: mają niską akceptację jako środek płatniczy, cierpią na ekstremalną zmienność, są narażone na liczne zagrożenia operacyjne i w wielu przypadkach były powiązane z nielegalnymi działaniami.

Taka negatywna postawa wcale nie odstrasza Litwy. Litewski poseł do PE, Antennas Guoga powiedział, że kraj ten przyciąga ciężko pracujących innowatorów.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułHaitong Bank z rekomendacją “kupuj” dla AmRestu i ceną docelową 515,4 zł
Następny artykułGuten Morgen DAX 26.06.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here