Naga MarketsBitcoin w rozsypceLitwa planuje zwiększyć kontrolę nad działalnością firm ICO (Initial Coin Offering), wirtualnych giełd walutowych i operatorów portfeli depozytowych, a także chce wprowadzić dla nich wymogi w celu zapewnienia skutecznego zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

„Chcemy stworzyć przejrzyste środowisko prawne dla wirtualnych giełd walutowych, operatorów portfeli depozytowych i inicjatorów ICO. Chcemy również przyczynić się do zapewnienia lepszej ochrony konsumentów” – powiedział BNS Sigitas Mitkus, dyrektor departamentu polityki rynku finansowego w Ministerstwie Finansów.

Nowe prawo

Zgodnie z nowelizacją prawa tylko podmioty prawne i ich oddziały zarejestrowane w Centrum Rejestrów będą mogły działać jako operatorzy na tym rynku. Ponadto firmy będą musiały przestrzega ustawy o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz sprawdzać tożsamość każdego klienta i informować Financial Crime Investigation Service (FCIS) o dużych transakcjach finansowych – tłumaczą urzędnicy.

Operatorzy będą musieli zidentyfikować klientów i sprawdzić ich tożsamości przed świadczeniem usług w szczególności, jeśli wartość operacji przekracza 1 000 euro. Oprócz tego będą musieli także dostarczyć informacje do FCIS, jeśli wartość operacji wynosi teraz mniej niż 15 000 euro.

“Wprowadzając ograniczenia dla operacji finansowych, wykraczamy poza dyrektywę UE i prawdopodobnie staniemy się pierwszymi na świecie, którzy wprowadzą w życie zalecenia FATF (Grupa ds. Działań Finansowych) i zastosują wymogi nie tylko do konwersji waluty wirtualnej do tradycyjnych i vice versa, ale także przy konwersji jednej wirtualnej waluty na inną” – powiedział Mitkus.

Poprawki mają na celu przeniesienie piątej dyrektywy UE w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD 5) i zaleceń FATF, przyjętych w październiku, do prawa litewskiego.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here