Litecoin – opis kryptowaluty

To jedna z najstarszych kryptowalut silnie inspirowana Bitcoinem. Litecoin to internetowa waluta typu peer-to-peer, która umożliwia natychmiastowe, bardzo tanie płatności i wymianę pieniędzy pomiędzy ludźmi na całym świecie. Litecoin udostępniany jest na wolnych licencjach, jako globalna sieć płatnicza – w pełni zdecentralizowana, nad którą pieczy nie sprawują żadne organy państwowe.

Litecoin – co to jest?

Za zabezpieczenie sieci odpowiadają matematyczne algorytmy, które dają indywidualnym podmiotom możliwość pełnej kontroli nad swoimi finansami. Litecoin oferuje znacznie krótszy czas potwierdzeń i wyższą efektywność przechowywania transakcji niż BTC. Dzięki bardzo dużemu wsparciu ze strony branży, rosnącym wolumenom oraz płynności Litecoin już kilkukrotnie pokazał, że jest idealną alternatywą dla Bitcoina zwanego potocznie “cyfrowym złotem”. Twórcy przyświecał cel stworzenia “cyfrowego srebra” – widać to nawet w kolorystyce obu monet.

Litecoin kurs

Litecoin cena


Twórcy i deweloperzy Litecoin

Twórcą Litecoina jest Charles Lee, który opublikował pierwszego klienta 7 października 2011r.

 • Charlie (/u/coblee) – Twórca Litecoin / Director of Engineering at Coinbase
 • Warren (/u/wtogami) – Lead Developer Litecoin Core
 • Adrian (/u/thrasher_au) – Release Manager/ Litecoin Core Developer
 • Pooler (/u/ltcpooler) – Maintainer of Electrum LTC

Specyfikacja Litecoin

Litecoin w swojej budowie jest bardzo podobny do Bitcoina. Jednymi z głównych różnic pomiędzy tymi projektami jest fakt, że algorytm litecoina zakłada, iż w obiegu znajdzie się 84 mln monet z których każda będzie podzielna na 100 000 000 mniejszych jednostek. Będzie to zatem cztery razy więcej niż w przypadku Bitcoina, którego całkowita podaż wyniesie 21 milionów monet. Inną z różnic jest również przetwarzanie kolejnych bloków, które w przypadku Litecoina następuje co 2,5 minuty – oznacza to, że transakcje są potwierdzane do czterech razy szybciej niż w przypadku Bitcoina dzięki czemu nawet przy potencjalnym, nagłym skoku popularności waluty nie będzie wymagana modyfikacja oprogramowania. W rezultacie użytkownicy uzyskują dostęp do informacji o transakcji szybciej. Czterokrotnie szybsza jest również emisja kolejnych partii waluty. Inna jest też wykorzystywana technika kryptograficzna, co z jednej strony podnosi bezpieczeństwo litecoina, a z drugiej zmienia – w porównaniu z bitcoinami – optymalne sposoby wydobycia

Ze względu na częstsze (niż w przypadku BTC) wykopywanie bloków, sieć Litcoin jest w stanie obsłużyć większą ilość transakcji bez konieczności modyfikowania oprogramowania w najbliższej przyszłości. W efekcie handlujący uzyskują szybsze potwierdzenia.

Kod źródłowy jest jawny, więc każdy ma do niego dostęp. Gwarantuje to przejrzystość projektu i pokazuje, że nie jest on próbą oszustwa.

Podobnie jak BTC, Litecoin stosuje dodatkowe szyfrowanie portfela – dzięki temu użytkownik ma wgląd do historii transakcji i stanu swojego konta, jeżeli jednak chce wydać litecoiny musi podać zestaw odpowiednich haseł. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed wirusami kradnącymi monety.

Cechy:

 • Szybsze zatwierdzanie podpisów z wykorzystaniem bibliotek libsecp256k rozwijanych przez zespół Bitcoin Core
 • Okrojenie portfela, by zmniejszyć wielkość zajmowanej pamięci
 • Usprawnienia używania pamięci takie jak lepsza filtracja transakcji w mempool.
 • Lepsza Funkcjonalność by zredukować zatory sieci
 • Wbudowane wsparcie dla TOR z wykorzystaniem API.
 • Segregated Witness by umożliwić większe transakcje wyjścia
 • Wsparcie dla ZMQ – Jest to biblioteka asynchroniczna o wysokiej efektywności
 • Wsparcie dla portfeli HD

Litecoin mining

Ze względu na inny algorytm (Scrypt) niż w Bitcoinie, Litecoina można kopać zarówno na CPU jak również na GPU.

Nowe bloki powstają co ok. 2,5 minuty. Początkowo za każdy wykopany blok górnicy otrzymywali 50 nowych litecoinów – wartość ta zmniejsza się o pół co cztery lata (co 840 tysięcy bloków). Obecnie nagroda wynosi 25 LTC a kolejne zmniejszenie do 12,5 LTC szacowane jest na 20 sierpnia 2019 roku. W założeniach sieci znajduje się jednak zapis, że docelowa podaż LTC wyniesie 84 miliony monet – czterokrotnie więcej niż w przypadku BTC.

Informacje podstawowe o walucie Litecoin

Nazwa: Litecoin (LTC)

Strona internetowa: www.litecoin.org

Forum: https://litecointalk.org/

Twitter: https://twitter.com/LitecoinProject

Docelowa ilość monet: 84 miliony

Algorytm hashujący: skrypt

Początkowa nagroda w monetach za uwolniony blok: 50 LTC

Nowe bloki: co 2,5 minuty

Data uruchomienia: 8.10.2011 r.