Naga MarketsMonety litecoinW tym miesiącu obchodzimy ósme urodziny Litecoina, który został uruchomiony dokładnie 13 października 2011 roku o godz. 04:00 polskiego czasu. Wydobycie pierwszego bloku zbiegło się ze śmiercią założyciela Apple – Steve’s Jobsa, stąd do bloku genesis została załączona wiadomość “@NY Times 05/Oct/2011 Steve Jobs, Apple’s Visionary, Dies at 56″ („W Nowym Jorku 5 października 2011 zmarł w wieku 56 lat Steve Jobs, wizjoner Apple’a”). Obecnie Litecoin jest 6. największą kryptowalutą o wartości rynkowej ponad 3,5 mld USD.


Charlie Lee wysyła urodzinowego tweeta

Twórca Litecoina, Charlie Lee
Charlie Lee, twórca Litecoina

Twórcą Litecoina jest Charlie Lee, który zanim stworzył Litecoina pracował m.in. dla Google i był zaangażowany w projekt Chrome OS. Jego przygoda z kryptowalutami zaczęła się od kopania bitcoina. Litecoin był drugą kryptowalutą, którą stworzył – pierwsza nazywała się Fairbix, lecz projekt nie powiódł się. Według swoich zapewnień, w grudniu 2017 sprzedał wszystkie swoje Litecoiny by nie być podejrzewanym o manipulacje cenowe. Obecnie Lee stoi na czele Fundacji Litecoin (Litecoin Foundation), która czuwa nad całym projektem.

Z okazji ósmych urodzin Litecoina, Charlie Lee, wysłał specjalnego tweeta:

„Siec Litecoina działa bez przerwy przez ostatnie 8 lat bez ani chwili wyłączenia. I przez ten czas miały miejsce transakcje w LTC warte ponad 500 mld USD.”

Krótka powtórka z historii Litecoina

Zanim został wydobyty pierwszy blok, twórcy Litceoina wysłali 9 października 2011 roku ankietę zatytułowaną „Kiedy powinien być uruchomiony Litecoin” z czterema opcjami możliwego uruchomienia projektu, w przedziale 6 godzin, z których wygrała godzina 3:00 GMT. Na minutę przed czasem Charlie Lee, twórca Litecoina opublikował wartość hasha genesis na forum bitcoin talk.

block_nTime=1317972665
block_nNonce=2084524493

Twórcy niedoszacowali jakie będzie początkowe zainteresowanie nową kryptowalutą i ustanowili trudność wydobycia na niskim poziomie, przez co początkowo bloki były wydobywane co 10-20 sekund zamiast zakładanych 2.5 minut, jednak po kilku dniach poziom trudności dostosował się do hash rate.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Warto pamiętać, iż Litecoin, pomimo iż jego kod źródłowy bazuje na kodzie Bitcoina, nie został stworzony z zamysłem konkurowania ze swoim pierwowzorem, lecz by być jego tańszą w zastosowaniu i szybszą alternatywą, co sugeruje sama nazwa „lite” – lekki. Tak jak Bitcoin zdołał zdobyć miano „cyfrowego złota”, tak do Litecoin nazywany bywa potocznie „cyfrowym srebrem”. Litecoin jest jednym z najstarszych altcoinów – przed nim był uruchomiony kilka miesięcy wcześniej Namecoin (NMC).

Zobacz również: Bitcoin z niższą adopcją SegWit niż Litecoin. Sprawdzamy dlaczego

Podobnie jak w przypadku Bitcoina, w LTC wdrożono protokół SegWit, oraz prowadzone są także prace nad implementacją Lightning Network – protokołu drugiej warstwy, który ma zwiększyć skalowalność i zmniejszyć koszty transakcyjne. Maksymalna podaż LTC to 84 mln monet, zaś pojemność bloku to 1 MB.

LTC jest jedyną, poza BTC  kryptowalutą, która nigdy nie spadła poniżej 10 miejsca wśród największych projektów krypto. Ponadto jest trzecią, po Bitcoinie i Ethereum najczęściej tradowaną kryptowalutą, osiągającą dobowe obroty na poziomie 2,8 mld USD. W tym roku kryptowaluta ta nie utrzymała tegorocznych szczytów na poziomie 145 USD, jednak i tak w notowania zwiększyły się o 88%.

Wykres LTCUSD na Coinbase, 14.10.2019, źródło: tradingview.com

W dniu 5 sierpnia tego roku miał miejsce halving – czyli zmniejszenie o połowę ilości wydobywanych monet z 25 na 12,5 za wykopany blok. Ma on miejsce co 840 tys. wydobytych bloków.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć twórcom, entuzjastom i użytkownikom Litecoina wielu kolejnych rocznic usianych samymi sukcesami.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here