Naga MarketsTort urodzinowy z siedmioma świeczkami Jeden z najbardziej rozpoznawalnych oraz najstarszych altcoinów, Litecoin, obchodzi dziś swoje siódme urodziny. Za stworzenie wycenianej w momencie tworzenia tego artykułu na ponad 3,37 mld dolarów kryptowaluty odpowiada w głównej mierze Charles Lee – były pracownik Google i główny inżynier w Coinbase.


Choć pierwszy klient Litecoina ujrzał światło dzienne już 7 października, to jednak dopiero pięć dni później, 13 października 2011 roku sieć oficjalnie wystartowała. Litecoin szybko zyskał na popularności i osiągnął kapitalizację rynkową na poziomie miliarda dolarów już w dwa lata po swoim uruchomieniu.

Cyfrowe srebro

Gdy Bitcoina można porównać do złota świata kryptowalut (choć nie można tego samego powiedzieć o Bitcoin Gold) to Litecoin w tym porównaniu bez wątpienia zajmie pozycję srebra. Bloki LTC generowane są cztery razy częściej niż w przypadku Bitcoina, a za wydobycie kolejnego z nich górnicy są nagradzani 25 Litecoinami. Obecnie w obrocie pozostaje około 56 z 84 milionów LTC.

wykres pary LTC/USD na giełdzie Bitstamp
źródlo: TradingView

Jak na cyfrowe srebro przystało, cena Litecoina pozostaje sporo poniżej wyceny BTC. W szczytowej fazie zeszłorocznego rynku byka za jedno LTC płacono około $375 podczas gdy w tym samym czasie Bitcoin testował okolice $20 tys. Obecnie Litecoin znalazł się w pobliżu tegorocznych minimów w rejonie 50 dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here