Naga MarketsMimo, że najstarsza z kryptowalut istnieje już ponad 10 lat, to rynek ten w dalszym ciągu pozostaje w dużej mierze nieuregulowany. Fakt ten sprawił, że jak dotąd nie udało się jeszcze wprowadzić ETF-ów na BTC czy ETH. Tymczasem okazuje się jednak, że dwie inne kryptowaluty zostały oficjalnie notowane na giełdzie papierów wartościowych.


LTC i XRP notowane na niemieckiej giełdzie

Nie chodzi tu jednak o naszą, rodzimą Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie, lecz o Börse Stuttgart (SWB). To założona w 1860 roku, druga pod względem wielkości giełda papierów wartościowych w Niemczech i dziewiąta pod względem wielkości w Europie. Zatwierdziła ona notowania giełdowych papierów dłużnych opartych na Litecoinie i XRP.

– Po raz pierwszy w Niemczech inwestorzy mogą teraz kupować i sprzedawać obligacje giełdowe (ETN) oparte na kryptowalutach Litecoin i Ripple (XRP). Cztery papiery wartościowe wyemitowane przez dostawcę XBT w Szwecji śledzą cenę dwóch walut kryptograficznych w stosunku do euro (EUR) i korony szwedzkiej (SEK) – oświadczył zespół Börse Stuttgart.

Podobnie jak fundusze giełdowe (ETF), ETN działają jako ściśle regulowane, przejrzyste i chronione instrumenty, które mogą być wykorzystywane przez inwestorów do inwestowania w różne aktywa. Na pierwszy rzut oka mogłoby się nawet wydawać, że ETF i ETN wyglądają tak samo. W praktyce różnią się one od siebie praktycznie wszystkim.

ETN – co to takiego?

ETN (Exchange Traded Notes) to papier dłużny taki sam jak obligacja rządowa czy korporacyjna. Kiedy inwestor kupuje na giełdzie ETN-a oznacza to, że pożyczył pieniądze jego wystawcy w nadziei, że ten zwróci mu kiedyś tę sumę razem z nawiązką. W przeciwieństwie do obligacji o stałym oprocentowaniu, w przypadku ETN-a nawiązka jest ruchoma i jej wysokość zależy od instrumentu bazowego, którego ruch jest śledzony przez dany ETN.

Wycena ETN-a, tak jak w przypadku ETF-a, zmienia się na giełdzie w czasie rzeczywistym. Pomimo tego, że ETN, podobnie jak obligacje, ma swoją datę wygaśnięcia, to można go odsprzedać w każdej chwili na giełdzie publicznej. ETN-ami handluje się dokładnie tak samo jak ETF-ami czy akcjami.

Wprowadzenie papierów dłużnych opartych na Litecoinie i XRP na Börse Stuttgart ma zwiększyć płynność na tych rynkach i zachęcić do inwestycji inwestorów instytucjonalnych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLitwa bez premiera, urzędujący Saulius Skvernelis nie wszedł do 2. tury
Następny artykułUber i IPO – darmowy raport specjalny dotyczący najgorętszego debiutu tego roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here