Naga MarketsListopadowe wzrosty źle wróżą grudniowemu rajdowi - twierdzą analitycy Wall StreetZbliża się koniec roku, a wraz z końcem roku inwestorzy czekają na sławny już rajd świętego Mikołaja, który pojawia się w połowie grudnia i trwa do końca roku. W tym okresie rynki światowe mają tendencje do próby zakończenia roku na jak najwyższym poziomie – aby podciągnąć wyniki instytucji finansowych, trzymających akcje. Jednak w tym roku rajd mamy tak naprawdę od kilku miesięcy, a końcówka listopada znacznie wykorzystała okazję do wyciągnięcia ruchu. Czy to źle wróży dla grudniowych wzrostów? Tak twierdzą główni analitycy z Wall Street.

  • Kontrakty terminowe rosną od kilku miesięcy praktycznie bez większych problemów
  • Końcówka listopada wykorzystana była przez inwestorów do skupowania akcji
  • Nadmierny entuzjazm jest zdecydowanie przeszkodą w dalszych wzrostach
  • Analitycy Wall Street twierdzą, że grudzień może stać pod znakiem zapytania

Listopadowy rajd przeszkodą dla grudniowego rajdu św. Mikołaja?

Nie od dziś wiadomo, że od końcówki roku oczekuje się wyciągania głównych rynków, aby zaraz po nowym roku z kolei szukać okazji do upłynniania skupowanych przez ostatni kwartał akcji. Jednak ten rok nie ulega wątpliwości, iż jest dość specyficzny z uwagi na pandemię, która znacznie pokrzyżować mogła plany wielu inwestorów. Również ostatnie miesiące roku pokazują, że rynek zachowuje się specyficznie, kiedy ostatnie dni listopada służą rynkowi do wyciągania wzrostów na głównych indeksach giełdowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Amerykański indeks technologiczny, Nasdaq podczas ostatnich dni zdecydowanie wyciągał wszystkie wcześniejsze spadki sprawiając, że rynek bardzo stanowczo atakuje poziomy bliskie ostatnim rekordowym szczytom. Cały ten kwartał stoi pod znakiem mocniejszych wzrostów, co – według wielu analityków może nie dobrze wróżyć dla grudniowego z kolei wzrostu.

wykres Kurs Nasdaq D1 01.12.2020
Kurs Nasdaq D1 01.12.2020

Według nich, znaczny entuzjazm zamienił się obecnie w euforie, kiedy odczyty wskaźników wskazujących na zdolność inwestorów do ryzykownych decyzji (greed index) rośnie w zaskakującym tempie od ostatnich tygodni. Choć to właśnie okres ostatniego miesiąca roku znany jest z podciągania wyników, w tym wypadku listopad zasługuje na miano “wczesnego rajdu”, który może sprawić, że grudzień będzie mógł stać raczej pod znakiem znacznej niepewności w obliczu stale rosnącej euforii inwestorów.

Rosnące, pozytywne nastroje wśród inwestorów pojawiają się głównie z powodu trzech ostatnich informacji odnoszących się do  szczepionki COVID-19, które przyniosły dobre wyniki w późnych fazach testów. Uczestnicy rynku jednak zdają się zapominać, że leku jeszcze nie ma a zanim dojdzie do finalnej dystrybucji i zaszczepienia ludności może minąć jeszcze dużo czasu. A to z kolei pcha inwestorów w irracjonalny pęd po skupowanie akcji, które w każdej chwili mogą powrócić do spadków.

Analitycy podkreślają, że jeśli chodzi o spółki o małej kapitalizacji, te znacząco przekroczyły już średnią wzrostów z ostatnich lat, co oznacza, że rynek powoli znajduje się w stanie przegrzania. Jeśli zatem przyjdzie nagły okres ochłodzenia nastrojów, wówczas zamiast rajdu grudniowego – możemy doświadczyć raczej grudniowego powrotu do racjonalnego stanu aktualnej sytuacji gospodarczej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here