Naga MarketsProtokoły BoE o 10:30
Protokoły BoE o 10:30

Już dzisiaj o godzinie 10:30 poznamy protokoły z listopadowego posiedzenia MPC Banku Anglii dot. polityki pieniężnej i decyzji odnośnie stóp procentowych. Prognozy zawarte w listopadowym raporcie inflacyjnym pokazują spadek tego jakże istotnego wskaźnika do poziomu zaledwie 1%. Zdaniem przedstawiciel Deutsche Borse Group może to wpłynąć na silnie jastrzębich do tej pory Iana McCafferty oraz Martina Weale, którzy od sierpnia do października głosowali za podniesieniem stóp procentowych o 25 punktów bazowych.


AKTUALIZACJA

Bank Anglii podczas głosowania opowiedział się za utrzymaniem stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0.5%. 7 członków było za pozostawieniem stopy nienaruszonej, dwóch (McCafferty oraz Weale) głosowało za podwyżką o 25 punktów bazowych. W sprawie zakresu skupu aktywów MPC jednogłośnie opowiedziało się za utrzymaniem go na poziomie 375 mld funtów.

  • Aktywność w sektorze mieszkaniowym gorsza od zakładanej
  • Małe szanse na to, że oczekiwania CPI jeszcze bardziej opadną
  • Ryzyko, że wydatki krajowe nie pokryją strat wynikających ze słabszego eksportu
  • Inwestycje gospodarcze cały czas na średnim poziomie
  • Większość członków obawia się, że prognozy PKB mogą zostać niezrealizowane

 

Pomimo faktu, że BoE zwróciło uwagę na sporo czynników ryzyka ogólny odbiór minutes raczej jastrzębi. Dla byków było to wystarczające i GBP/USD powędrowało w okolice 1.5631.

Zdania wśród członków BoE podzielone

O ile MPC zazwyczaj głosuje jednogłośnie, to nawet w listopadowym raporcie inflacyjnym znalazła się informacja, że członkowie Komitetu prezentują „szeroki zakres poglądów” odnośnie niższych odczytów inflacyjnych. Nie dla wszystkich przedstawicieli Bank of England inflacja nierealizująca docelowych poziomów oznacza konieczność dalszego przesuwania w czasie decyzji co do normalizacji polityki monetarnej. Szczególnie w obliczu korzystniejszych danych napływających z rynku pracy i zadowalających prognoz średnioterminowych.

Czego powinniśmy spodziewać się po dzisiejszych protokołach Banku Anglii?

Co zrobią panowie Weale and McCafferty
Co zrobią panowie Weale and McCafferty

Naszym zdaniem ostatni raport inflacyjny to za mało, aby przekonać Panów McCafferty oraz Weale do zmiany dotychczasowego stanowiska, za którym twardo opowiadają się już od ponad trzech miesięcy. W związku z tym wynik głosowania w sprawie podwyżki stóp pokryje się z konsensusem. 7 członków zagłosuje za utrzymaniem stopy procrentowej BoE na niezmiennym poziomie, 2 natomiast opowie się za jej wzrostem o 25 punktów bazowych.

Ogólny wydźwięk protokołów Banku Anglii powinien być natomiast zdecydowanie bardziej gołębi od ostatniego – oczywiście w związku z publikacją niezadowalających danych w listopadowym raporcie inflacyjnym.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here