Naga MarketsListopad drugim najlepszym miesiącem w historii Wig20. Indeks zyskał aż 20,72%!Zakończony przed kilkoma dniami miesiąc listopad był jednym z najlepszych w historii polskiego indeksu Wig20. Wzrosty na poziomie 20,72% były drugie z kolei w historycznym miesięcznym rankingu stóp zwrotu i niewiele zabrakło, żeby poprawić wynik ze stycznia 2002 roku, kiedy główny indeksy giełdowy zrzeszający spółki z największą kapitalizacją zyskał aż 21,17%!

  • Wig20 zyskał w listopadzie aż 20,72%!
  • Świetnie radziły sobie również mniejsze indeksy jak mWig40 czy sWig80.
  • Aż 15 z 20 komponentów Wigu20 zyskało ponad 10% w ciągu ostatniego miesiąca.
  • Liderem wzrostów na GPW OncoArendi (+157%), a w Wigu20: CCC (+65%).

Wig20 zyskał w listopadzie ponad 20%! Straty z września i października odrobione z nawiązką

Po słabszym wrześniu i październiku, kiedy Wig20 tracił odpowiednio 4,86% i aż 11,49% nastroje inwestorów były bardzo złe. Rosnąca liczba nowych przypadków zarażeń koronawirusem w Polsce i na Świecie połączona ze wzrostem liczby ofiar nie napawały optymizmem przed listopadem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sytuacja jednak zmieniła się o 180 stopni, kiedy świat obiegła informacja o szczepionce na koronawirusa. Najpierw największy koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował o swoim produkcje, który ma działać z 90-cio procentową skutecznością, a kilka dni później, notowana na giełdzie w Stanach Zjednoczonych Moderna, pochwaliła się szczepionką, której skuteczność to aż 94,5%!

Rynki zareagowały niemal natychmiastowo. Euforia w gronie inwestorów nie słabła, a mocno zdołowane akcje odrabiały straty. Część z nich zaczynała listopad na poziomie jeszcze niższym niż podczas dołka bessy z połowy marca.

Historyczne notowania Wigu20. Dane miesięczne. Źródło: tradingview.com

W całym listopadzie Wig20 zyskał dokładnie 20,72%. Szukając podobnego lub większego wzrostu w skali jednego miesiąca, musimy się cofnąć aż o ponad 18 lat, kiedy to w styczniu 2002 roku, Wig20 zyskał aż 21,17%!

Zobacz również: Fotowoltaika jedną z najmodniejszych branż na GPW w 2020 roku! Rozmowa z Prezesem Columbus Energy

mWig40 i sWig80 podążają śladem “starszego brata”

Nie tylko największe spółki zyskiwały. O tym najlepiej świadczy poniższy wykres pokazujący notowania z ostatnich miesięcy indeksów zrzeszających średnie i mniejsze spółki z parkietu głównego GPW. mWig40 i sWig80 podążały niemal bezpośrednio za Wig20 i Wig – indeksie zrzeszającym wszystkie spółki z Giełdy Papierów Wartościowych.

Co ciekawe, w listopadzie obserwowaliśmy zdecydowanie słabszą postawę spółek “covidowych”, czyli tych, które bardzo mocno zyskiwały w dobie pandemii koronawirusa. Korekta była jednak nieunikniona i w końcu musiała nadejść, należy tutaj wspomnieć, że niektóre spółki notowane w mniejszych indeksach czy na małej giełdzie NewConnect zyskiwały w ciągu kilku miesięcy nawet po kilka tysięcy procent.

Porównanie notowań głównych polskich indeksów z ostatnich 3 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Zobacz również: Premiera Realpolitiks II od Jujubee już 5 listopada! Rozmowa z prezesem Michałem Stępieniem

CCC w ostatnim miesiącu liderem wzrostów w Wigu20

Analizując spółki wchodzące w skład indeksu Wig20, szczególnie biorąc pod uwagę dane z ostatniego miesiąca, widzimy bardzo dynamiczne wzrosty w gronie prawie wszystkich z nich. Nieco zawiodły akcje Allegro, które traciły ponad 12%, jednak należy pamiętać, że w poprzednich miesiącach, podczas gdy inne spółki traciły na wartości, walory niedawnego debiutanta podrożały o ponad 100% w odniesieniu do ceny emisyjnej.

Najlepiej poradziły sobie walory CCC, które zyskały aż 65,39%, jednak patrząc na poziom z początku roku, w dalszym ciągu są one ponad 37% pod kreską.

Notowania komponentów Wig20 w wybranych jednostkach czasu. Źródło: biznesradar.pl

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku KGHM i JSW. Ten pierwszy zyskał 36,6%, a od początku roku aż 83,5%. W ostatnich dniach spółka poprawia szczyty a jej obecny kurs giełdowy jest na poziomie widzianym ostatnio w 2013 roku. Jeśli chodzi o JSW, to druga z kolei spółka w naszym zestawieniu, która w ostatnich 30 dniach zyskała aż 42,58%, co pozwoliło jej walorom być na poziomie o ponad 20% wyższym niż na początku bieżącego roku.

OncoArendi w ostatnich 30 dniach zyskuje najmocniej na całej GPW

Zestawiając spółki z parkietu głównego GPW, najlepiej radzą sobie walory OncoArendi Therapeutics, które w ostatnich 30 dniach zyskały aż 156%, jednak należy pamiętać o tym, że skala wzrostu była jeszcze większa, ale walory są w korekcie spadkowej podczas ostatnich sesji. Warto pamiętać, że walory spółki po podaniu do wiadomości publicznej komunikatu o kontrakcie z Galapagos, którego wartość znacznie przekracza 1 mld zł, podczas jednej sesji drożały o ponad 200%!

Najsłabiej w tym czasie radziły sobie akcje spółki Regnon, które taniały aż o 53,78%, jednak w porównaniu z początkiem bieżącego roku, ciągle pozostają na blisko 700-procentowym plusie.

Największe wzrosty i spadki w ostatnim miesiącu wśród akcji z parkietu głównego GPW. Źródło: opracowanie własne

Należy wspomnieć także o bardzo popularnej w dobie pandemii spółce Biomed-Lublin. Informacja o szczepionce na koronawirusa bardzo negatywnie wpłynęła na akcje spółki z Lublina, a spadki w ostatnich 30 dniach sięgają łącznie blisko 35%!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here