Naga MarketsOstatnie przetasowania w CBRT, którym towarzyszyła rezygnacja ministra skarbu i finansów Albayraka, wywołały od dawna oczekiwaną korektę po parabolicznym wzroście pary USD/TRY. Piotr Matys, starszy strateg walutowy na rynkach wschodzących w Rabobanku, uważa, że ​​rozsądnie byłoby poczekać i zobaczyć konkretne kroki, zanim wyciągnie zdecydowane wnioski, czy nowy gubernator Agbal, w ścisłej współpracy z administracją Erdogana, będzie w stanie przywrócić zrujnowane zaufanie do liry. Tymczasem eksperci z TDS oczekują wzrostu USD/TRY do poziomu 9,00 jeszcze w tym roku i do 10,0 w I poł. 2021 r.

  • Ostatnie wydarzenia w Turcji mogą oznaczać zwrot w kierunku ortodoksyjnej polityki, która zapewni lirze chwilę wytchnienia
  • CBRT powinien w tym miesiącu podnieść stopę procentową o co najmniej 500 punktów bazowych
  • Lira i rubel to waluty, które mają wiele do stracenia na prezydencji Bidena

USD/TRY: wiele należy zrobić, aby odwrócić zwyżkowy trend – Rabobank

Dwa zaskakujące ogłoszenia zostały ogłoszone w weekend w Turcji. W sobotę prezydent Erdogan nagle zwolnił gubernatora CBRT Uysala i zastąpił go swoim bliskim sojusznikiem Agbalem. Następnie minister skarbu i finansów Albayrak niespodziewanie złożył rezygnację w niedzielę z powodów zdrowotnych. Trudno odrzucić pogląd, że to nie przypadek, że Albayrak zdecydował się odejść z ministerstwa po tym, jak Agbal został szefem banku centralnego.

Ten niezwykły zestaw wydarzeń może oznaczać zwrot w kierunku ortodoksyjnej polityki, która zapewni lirze bardzo potrzebną chwilę wytchnienia – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów, jeśli nowa nominacja jest poważnym krokiem w celu powstrzymania całkowitego załamania liry, bank centralny powinien w tym miesiącu podnieść stopę procentową o co najmniej 500 punktów bazowych.

Chociaż CBRT ma się spotkać 19 listopada, uważamy, że zwołanie nadzwyczajnego spotkania w najbliższych dniach dostarczyłoby rynkowi bardzo mocnego sygnału, że nowy gubernator zobowiązuje się do wspierania liry, by uniknąć pełnowymiarowego kryzysu – dodano.

Inwestorzy będą potrzebowali znacznie większego przekonania, że problemy strukturalne Turcji związane z utrzymującą się wysoką inflacją i dużym deficytem na rachunku bieżącym zostaną odpowiednio rozwiązane.

USD/TRY wzrośnie powyżej 9,00 przed końcem listopada – TDS

Zdaniem Cristiana Maggio, szefa strategii rynków wschodzących w TD Securities, w przypadku braku zdecydowanych ruchów ze strony CBRT, USD/TRY prawdopodobnie wzrośnie powyżej 9,00 przed końcem listopada.

Według Maggio, ostatnie posunięcie, które ma być wynikiem niepowodzenia Uysala w powstrzymywaniu słabości liry, odzwierciedla podobną decyzję z lipca 2019 r., kiedy prezydent Erdogan – sfrustrowany niechęcią CBRT do obniżenia stóp procentowych – usunął byłego gubernatora Murata Cetinkę. Uysal jest teraz drugim gubernatorem, który został zwolniony jego kadencja trwała zaledwie 16 miesięcy.

Naszym głównym zmartwieniem jest to, że zastąpienie Uysala sprowadzi tylko innego szefa CRBT, który pozostaje bez prawdziwych uprawnień i niezależności, jakich potrzebuje bankier centralny. Bardzo prawdopodobne zwycięstwo Joe Bidena w wyborach w USA stwarza warunki do prawdziwej burzy w Turcji – podkreślono w raporcie.

W ocenie analityka, lira i rubel to waluty, które mają wiele do stracenia na prezydencji Bidena, ponieważ nowa administracja USA będzie mniej chętna do dostosowania się do ekstrawagancji politycznej Turcji i będzie bardziej skłonna do użycia narzędzia sankcji wobec niektórych wrogich krajów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przy obecnym tempie, para USD/TRY może przebić się powyżej 9 przed końcem tego miesiąca. Jeśli tempo deprecjacji zostanie spowolnione, ale nie zatrzymane, do marca 2021 r. para będzie nadal próbowała przebić poziom 9. Co gorsza, wzrost do 10 jest bliżej niż mogłoby się wydawać i prawdopodobnie to nastąpi do drugiej połowy 2021 r. – wskazano.

Jedynym wyjściem będzie natychmiastowa interwencja CBRT, z zaciśnięciem na dużą skalę i unikaniem niekonwencjonalnych ruchów i „sztuczek” w jak największym stopniu.

Jednak stabilna ścieżka walutowa będzie wymagać również innej postawy politycznej. Polityka zagraniczna i krajowa musi się zmienić, jeśli ma zostać odzyskane zaufanie rynku do liry – podsumowano.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here