Naga Markets



Flaga Turcji kurs liry TRYLira turecka spadła dziś w nocy aż o 12% w stosunku do jena, zmuszając japońskich inwestorów do zamknięcia swoich pozycji. Długa pozycja na parze TRY/JPY była do tej pory jedną z ulubionych transakcji na rynkach wschodzących, jednak flash crash dopada tę parę już po raz drugi w tym roku.


Lira turecka spada o 12% w stosunku do jena w związku z niską płynnością?

Znaczną część poniedziałkowej wyprzedaży lira odnotowała około północy naszego czasu (7:20 w Tokio), mniej więcej wtedy, gdy japońskie firmy tradingowe zazwyczaj zaczynają zamykać przynoszące straty pozycje klientów. Według danych z Tokyo Financial Exchange Inc., pozycje długie netto na parze TRY/JPY wzrosły w ubiegłym tygodniu do najwyższego poziomu od połowy czerwca.

flash crash
Kurs TRY/JPY na interwale M5

Spadek zaostrzył się po wymianie taryf na linii USA-Chiny, co spowodowało odpływ aktywów do bezpiecznych przystani. Również na samym początku tego roku głodni zysków japońscy inwestorzy detaliczni zaliczyli flash crash, gdy jen w krótkim czasie silnie wzrósł względem większości walut.

Konta naszych klientów zgromadziły w ostatnim czasie ogromne pozycje długie na turecką lirę. Biorąc pod uwagę naturę liry jako waluty o dużej zmienności, gwałtowny jej wzrost musiał spowodować wyrzucenie wielu z tych pozycji na stop lossie – powiedział Toshiya Yamauchi, główny menedżer ds. handlu walutami w Ueda Harlow Ltd. w Tokio.

Bitcoin flash crash Bitcoin notuje drugi flash crash w tym miesiącuLira w kulminacyjnym punkcie spadła do poziomu 16,1485 w stosunku do jena, zanim powróciła do poziomu sprzed całego zamieszania. Pierwotny spadek znalazł odzwierciedlenie również w innych parach walutowych, gdzie lira spadła aż o 9,9% w stosunku do dolara.

Waluta turecka była w lipcu najbardziej aktywnie handlowaną walutą rynków wschodzących przez japońskich inwestorów detalicznych, z wartościami 1,39 biliona jenów (13,2 mld USD) w tym miesiącu, zgodnie z najnowszymi danymi japońskiego stowarzyszenia Financial Futures Association.

Japońskie firmy zajmujące się handlem walutami zazwyczaj kalkulują pozycje swoich klientów codziennie, zwykle około 7 rano w Tokio i likwidują je, jeśli straty osiągną określony poziom. Ponieważ japońscy inwestorzy detaliczni są zazwyczaj spragnieni zysków, mają tendencję do gromadzenia długich pozycji w aktywach o podwyższonym ryzyku, co naraża ich na nagłe i nieoczekiwane fluktuacje rynkowe.

Turecki bank centralny zaczął ponownie obniżać stopy po zeszłorocznych podwyżkach w lipcu, po tym jak prezydent Recep Tayyip Erdogan podjął decyzję o zastąpieniu prezesa banku centralnego. W sierpniu zeszłego roku lira straciła około jednej czwartej swojej wartości, co doprowadziło gospodarkę do pierwszej technicznej recesji od dekady.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here