Naga MarketsDavid Jones, główny strateg Capital.com ds. rynku:

W drugiej połowie zeszłego tygodnia rynki koncentrowały się w dużej mierze na zawirowaniach gospodarczych w Turcji. W ciągu tygodnia waluta tego kraju, lir turecki, straciła 25% swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego.


Niektórzy mogą zastanawiać się, jaki może to mieć wpływ na cały świat, warto więc przypomnieć sobie słowo, z którym zetknęliśmy się na przestrzeni lat podczas różnych kryzysów finansowych: zarażenie. Ze względu na znaczną część zadłużenia kraju w walutach obcych, spłacanie tych długów staje się jeszcze droższe, co w pewnym stopniu wyjaśnia, dlaczego pod koniec tygodnia, wśród inwestorów, widzieliśmy podejście oparte na “risk-off” .

Ale wzrost dolara amerykańskiego nie ograniczał się tylko do zmaltretowanej liry. Poszukiwanie bezpiecznego schronienia popchnęło dolara w górę w stosunku do funta (coś, co dzieje się od kwietnia), ale przede wszystkim w stosunku do euro. Po spędzeniu ostatnich trzech miesięcy w zdecydowanie nudnym zakresie, EUR/USD spadło do najgorszego poziomu od lipca 2017 roku.

Okaże się dopiero, czy jest to prawdziwa zmiana nastrojów, która prowadzi do większej średniookresowej fali “uderzeniowej”, czy tylko do krótkotrwałego poślizgu. W bieżącym tygodniu, inwestorzy z pewnością nie mają jeszcze apetytu na większe ryzyko, przy czym funt i euro są nieco słabsze w stosunku do dolara. Rynki walutowe najprawdopodobniej znajdą się w centrum uwagi traderów w miarę upływu tygodnia, a dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii we wtorek i w Europie powodują dalsze dynamiczne ruchy.
Po tym, jak dolar amerykański odnotował największy od 14 lat spadek w dwanaście miesięcy w 2017 r., w ostatnich miesiącach z pewnością się odgrywa. Biorąc pod uwagę, że nie zapomniano o dalekosiężnych skutkach greckiego kryzysu, nie bądźcie zaskoczeni, jeśli w najbliższych dniach zobaczymy ostrożny handel i dalszą siłę amerykańskiego dolara, gdyż zapewne inwestorzy zdecydują, że lepiej jest być bezpiecznym i spóźnić się na ewentualną korektę – niż wejść za wcześnie i być w błędzie.


Capital.com to rewolucyjna fintech, której misją jest uczynienie świata finansów bardziej zaangażowanym, dostępnym i użytecznym. Dzięki wielokrotnie nagradzanej platformie tradingowej, dostępnej w internecie i w formie aplikacji, wykorzystuje oczekujące na patent technologie jako narzędzie do zrewolucjonizowania świata handlu.

Platforma SmartFeed działa wykrywając błędy poznawcze traderów i zaleca im spersonalizowane treści, aby pomóc im lepiej handlować.

Z myślą o poprawie wyników handlowych klientów poprzez edukację, Capital.com oferuje szkolenia, filmy wideo, quizy i wiele więcej za pośrednictwem aplikacji Investmate.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here