Naga Markets

Lira turecka ponownie runęła. Czy Erdogan traci kontrolę nad gospodarką?Lira turecka ponownie uległa mocnemu osłabieniu wskutek informacji o planach kolejnych obniżek stóp procentowych ogłoszonych przez samego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że taka polityka oparta jest na zasadach Islamu.

  • Turecka waluta osłabiła się o ponad 6% w porannej części poniedziałkowej sesji
  • To piąty dzień spadków liry z rzędy
  • W ciągu ostatnich trzech miesięcy lira turecka straciła prawie połowę swojej wartości, co jest największym spadkiem wśród wszystkich walut na świecie w tym okresie
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Lira turecka mocno traci na wartości

Kurs dolara do liry tureckiej (USD/TRY) w poniedziałek rano zyskuje ponad 6% i wzrasta do poziomu 17,50 liry. To efekt silnej deprecjacji liry jako konsekwencja słów prezydenta Turcji, Recepa Erdogana.– Co się dzieje? Obniżamy stopy procentowe. Nie oczekujcie ode mnie niczego innego. – podkreślił dobitnie w niedzielę prezydent Erdogan w telewizyjnym wystąpieniu.

– Jako muzułmanin, będę nadal robił to, co jest wymagane przez Nass. – dodał.

Nass to słowo różnie tłumaczone jako „znany, wyraźny nakaz prawny” czy  „boski dekret”. W skrócie, to arabskie określenie używane w języku tureckim w odniesieniu do nauk islamskich.

 

Lira turecka ponownie runęła. Czy Erdogan traci kontrolę nad gospodarką?
Kurs USD/TRY. Źródło: tradingview.com

To już drugi raz w ciągu miesiąca, kiedy Erdogan powołuje się na Islam, aby uzasadnić obecne stanowisko tureckiego banku centralnego, które jest zgodne z jego żądaniami obniżenia kosztów pożyczek w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Co więcej, prezydent chce także odpędzić kapitał międzynarodowy, co miałoby uniezależnić Turcję od wpływu zagranicy.

– Upadek liry jest wynikiem ekonomicznego oblężenia, ale Turcja nie wycofa się ze swojej nowej polityki gospodarczej. – patetycznie oznajmił Erdogan.

Zobacz również: Dogecoin i Shiba Inu: absolutna dominacja wśród memecoinów z 85% udziału w sektorze

Założenia nowoczesnej teorii monetarnej określają konieczność podwyżek stóp procentowych, gdy inflacja wzrasta, jednak prezydent Turcji ingerując w decyzje banku centralnego dokonuje czynności zupełnie odwrotnej, co może jeszcze bardziej rozpędzić wzrostu poziomu cen.

– Niższe realne stopy procentowe, słabnące fundamenty i zacieśniające się globalne warunki finansowe będą napędzać lirę dalej w dół, chyba że Erdogan zmieni kurs. – skomentowali sytuację analitycy Danske Bank.

Plus500

Jak podaje Reuters, dalsze załamanie waluty wywołało natychmiastowe przełożenie na wzrost cen produktów w Turcji. Jak podał Reuters, pracownicy supermarketów nie nadążają już ze zmianą etykiet.

Oczywiście znamy wpływ ze wzrostu cen na codzienne życie ludzi. Jesteśmy oczywiście świadomi niestabilności spowodowanej wahaniami liry i jej wpływu na ceny. – powiedział Erdogan. – Ale będziemy stawiać opór przeciwko tym zjawiskom. Ogłaszam z tego miejsca: nie ma wycofywania się.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs asseco | blik co to jest | amrest gpw | płatność blik co to | kurs dolara australijskiego sprzedaż |

72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here