Naga MarketsW ostatnich dwóch tygodniach możemy obserwować solidne wzrosty na dolarze USD, amerykańska waluta zyskuje nie tylko do innych głównych walut takich jak euro, funt czy frank, ale także tych bardziej egzotycznych, jak chociażby lira turecka (o polskim złotym nie wspominając). 


Kurs dolara do liry tureckiej coraz wyżej

Podczas poniedziałkowej sesji lira turecka traci około 0,6% w stosunku do dolara amerykańskiego, co przekłada się na najwyższe poziomy na USDTRY od września 2018 roku. Sytuację należy oczywiście tłumaczyć tym co dzieje się w Turcji oraz silnym dolarem. W ostatnich dniach liczba odnotowanych przypadków koronawirusa w Turcji lawinowo rośnie, lira traci szóstą sesję z rzędu.

Na koniec wczorajszego dnia odnotowano tam ponad 1236 przypadków, z czego 30 osób zmarło. Ankara zawiesiła loty do około 70 krajów, zamknęła szkoły, kawiarnie i bary, zakazała masowych modlitw i odłożyła na później mecze i imprezy sportowe. ponadto Banki państwowe – Ziraat Bank, Vakifbank i Halkbank – ogłosiły kilka elastycznych opcji spłaty kredytów dla klientów i zaoferowały możliwość restrukturyzacji zadłużenia dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorach turystyki i transportu.

Zobacz także: Kryzys w Niemczech pogłębia się, kraj przeznaczy nawet 750 mld EUR na walkę z wirusem

Sytuacja na lirze tureckiej na wykresie

Sytuacja techniczna na USDTRY nie pozostawia złudzeń, kurs znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Za sprawą ostatnich dwóch tygodni wzrostów, para walutowa znalazł asię na poziomach nie widzianych od września 2018 roku. Jeżeli obecny sentyment nie ulegnie zmianie, niewykluczony jest atak na najwyższe poziomy w historii. Zanim jednak dojdzie do ataku na poziomu 7,10, opór może stanowić górne ograniczenie kanału wzrostowego, które zostało zaznaczone na poniższym wykresie.

Wykres USDTRY
USDTRY interwał W1

Zobacz także: WIG20 traci w poniedziałek 5,57%. Akcje Santander i mBanku liderami spadkówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here