Naga MarketsLira turecka największym przegranym rynków wschodzącychSpadek liry tureckiej plasuje ją na niechlubnym miejscu największego przegranego rynków wschodzących w 2010 roku. Osunięcie przyćmiło nawet wyprzedawanego reala brazylijskiego. Para walutowa USD/TRY rośnie nieprzerwanie od 9 dni.

  • Lira turecka była dziś wobec dolara najsłabsza w historii
  • Utrzymanie stopy repo bez zmian w zeszłym tygodniu osłabiło lirę
  • Perspektywa zwycięstwa Joe Bidena potęguje spadki na TRY

Bank centralny osłabił lirę, a Biden może ją pogrążyć

Maksima dzisiejszej sesji na parze walutowej USD/TRY wyznaczone zostały powyżej 8,54. Turecka waluta była dziś najsłabsza w stosunku do dolara w historii. Tylko w w tym roku strata sięga niemal 30 proc.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Pikowanie liro przyspieszyło od czasu, gdy turecki bank centralny w zeszłym miesiącu przeciwstawił się oczekiwaniom, utrzymując kluczową tygodniową stopę repo bez zmian. Jednocześnie kontynuowane było wprowadzanie ukrytych środków w celu podniesienia kosztu kredytu.

Perspektywa zwycięstwa Joe Bidena w wyborach w USA dodatkowo wstrząsa traderami na lirze, którzy już teraz są zaniepokojeni rosnącym deficytem na rachunku obrotów bieżących Turcji, malejącymi rezerwami walutowymi, napięciami geopolitycznymi i rosnącymi infekcjami Covid-19.

Uważa się, że Biden zajmie twardsze stanowisko wobec tureckiego rządu niż prezydent Donald Trump w sprawie zakupu rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

fpmarkets

USD/TRY daleko od 200-dniowej średniej

Ostatni raz notowania pary walutowej USD/TRY spotkały się z 200-dniową średnią kroczącą prawie roku temu.

Od tego czasu kurs coraz bardziej oddala się od tego wskaźnika ukazując tym samym silne momentum.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here