Naga MarketsLira turecka najtańsza w historii! Inwestorzy zagraniczni wycofują się z TurcjiLira turecka nie może zaliczyć ostatnich tygodni do udanych. Tylko od początku roku osłabiła się ona względem dolara amerykańskiego o ponad 22% co jest czwartym, największym spadkiem spośród walut rynków wschodzących. Tak znaczna deprecjacja TRY sprawiła, że kurs liry tureckiej osiągnął najniższy poziom w historii, niższy nawet niż podczas kryzysu walutowego z 2018 roku.

  • Rezerwy tureckiego banku centralnego najniżej od 2018 r.
  • Inwestorzy zagraniczni wycofują się z Turcji
  • Kurs liry tureckiej najniżej w historii

Inwestorzy są zaniepokojeni spadkiem rezerw brutto tureckiego banku centralnego, które od początku roku do końca kwietnia spadły o 20 mld dolarów do około 86 mld dolarów, co jest najniższym poziomem od 2018 roku. Równocześnie Turcja ma ponad 168 mld USD długu walutowego, który należy spłacić w ciągu najbliższych 12 miesięcy i opiera się na zewnętrznym finansowaniu w celu zrolowania tych zobowiązań.

Fakt ten sprawia, że inwestorzy zagraniczni coraz sceptyczniej patrzą na turecki rynek. Tylko od początku roku wycofali oni ponad 8 miliardów dolarów z tamtejszego rynku obligacji i akcji. Mimo to, tamtejszy minister skarbu i finansów bagatelizuje niepokoje i uspokaja, że rezerwy walutowe banku centralnego są “wystarczające” i wyklucza możliwość zaciągnięcia pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Lira turecka najtańsza w historii

Spoglądając na notowania pary walutowej USDTRY zauważymy, że tylko od początku roku lira turecka osłabiła się względem dolara amerykańskiego o ponad 22%. Gdyby podobna deprecjacja dotknęła polskiego złotego, za dolara musielibyśmy zapłacić ponad 4,63 zł, podczas gdy obecnie płacimy 4,2155 zł co i tak jest już jednym z najwyższych poziomów na przestrzeni ostatnich 20 lat.

USDTRY Weekly

Tatha Ghose, ekonomista Commerzbanku wskazuje, że wyprzedaż liry tureckiej odzwierciedla obawy o to, jak długo jeszcze politycy będą starali się korzystać ze skomplikowanych i nieskutecznych interwencji lub próbowali uzyskać podaż waluty poprzez transakcje swap i tym podobne. Jego zdanie, gdyby rząd ogłosiłby transakcję z MFW i zgodziłby się na jej warunki, moglibyśmy sobie wyobrazić, że tureckie aktywa silnie wzrosną.


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMati Greenspan: siedzę w 100 proc. na bitcoinie
Następny artykułCzy dolar amerykański to jedyna alternatywa? – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here