Naga MarketsRecep Tayyip ErdoganTurecka lira (TRY) spadła w czwartek do rekordowo niskiego poziomu po tym, jak Bank Centralny Turcji (CBRT) obniżył stopy procentowe dwukrotnie bardziej niż oczekiwano, podczas gdy większość innych walut rynków wschodzących spadła z powodu obaw o rosnącą globalną inflację. Para USD/TRY wzrasta w czwartek ponad 2,3% osiągając historyczny szczyt na poziomie 9,45.

  • Bank centralny zasugerował, że istnieje niewiele więcej miejsca na dalsze złagodzenie polityki do końca roku
  • Lira jest najgorzej wypadającą walutą rynków wschodzących (EM) w tym roku
  • Ryzyko wykładniczej dewaluacji liry w niedalekiej przyszłości jest ogromne
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Turcja znów zaskakuje. CBRT obniżył stopy procentowe do 16% z 18%

Lira spadła aż o 2,3% do rekordowo niskiego poziomu 9,45 za dolara i wypada najgorzej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce po tym, jak CBRT obniżył stopy procentowe do 16% z 18%.Bank zasugerował, że istnieje niewiele więcej miejsca na dalsze złagodzenie polityki do końca roku, wskazując na wyższą inflację w kraju i większą presję na lirę, która już i tak jest najgorzej wypadającą walutą rynków wschodzących (EM) w tym roku.

Ryzyko wykładniczej dewaluacji w niedalekiej przyszłości jest teraz tak duże, że byłoby właściwe nie mieć w tym momencie żadnych otwartych pozycji na lirze. Posunięcie jest zgodne z poglądem prezydenta Tayyipa Erdogana, ale jego polityka monetarna jest po prostu błędna i teraz ryzykuje wejście na terytorium, na którym realna gospodarka ucierpi ze względu na słabą walutę – napisał Ulrich Leuchtmann, szef działu FX w Commerzbanku.

Bank centralny obniżył stopy do 18% w zeszłym miesiącu, pomimo inflacji sięgającej prawie 20% w Turcji. Cięcie było postrzegane jako przedłużenie sprzeciwu Erdogana wobec wysokich stóp, dzięki któremu w ciągu ostatnich dwóch lat zastąpił trzech prezesów banków centralnych.

Dane Instytutu Finansów Międzynarodowych pokazały, że od obniżki stóp w zeszłym miesiącu inwestorzy zagraniczni konsekwentnie wycofują środki z Turcji. Tureckie akcje spadają, ponieważ dane pokazały, że zaufanie konsumentów w październiku osiągnęło najniższy poziom od lutego 2009 roku.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Lira turecka (TRY) najtańsza w historii

Notowania pary walutowej USD/TRY pozostają w silnym trendzie wzrostowym od początku września umacniając się z okolic 8,28 do 9,45 w czwartek. Wiele wskazuje na to, iż to nie koniec deprecjacji tureckiej waluty, co otwiera drogę do psychologicznego poziomu oporu 10,0.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pko kurs akcji | intercars akcje opinie | cd projekt giełda | koszt dolara | notowania echo investment | ccc kurs akcji | kurs dolara prognozy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here