Naga MarketsLira (TRY) najtańsza w historii. Bank centralny nie zahamuje wyprzedaży?W czwartek Bank Centralny Republiki Turcji (CBRT) podniósł główną stopę procentową o 200 punktów bazowych, aby ograniczyć słabość liry. Zdaniem analityków Rabobanku, staraniom banku centralnego o stabilizację waluty poprzez podwyższenie stóp powinno towarzyszyć przyspieszenie przez administrację Erdogana tempa reform strukturalnych. Z kolei eksperci z TDS podkreślają, iż rynki oczekują większej przejrzystości w działaniach CBRT. Lira turecka kontynuuje swoje rekordowe osłabienie, a kurs USD/TRY wzrósł w minionym tygodniu naruszając poziom 7,70.

  • CBRT będzie musiał zrobić więcej, aby przywrócić zrujnowane zaufanie do liry
  • Ostatnia decyzja banku centralnego zapewnia wyprzedanej lirze bardzo potrzebną chwilę wytchnienia
  • Deprecjacja liry nie została wyraźnie zaznaczona w raporcie banku centralnego

Turcja: CBRT nie jest w stanie zrobić wystarczająco dla ustabilizowania liry – Rabobank

Główne pytanie brzmi, czy podwyżka o 200 pb okaże się wystarczająca do ustabilizowania liry? Chociaż ruch ten jest bardzo ważnym krokiem we właściwym kierunku, ponieważ zmniejsza ryzyko inflacji i niestabilności finansowej, CBRT będzie musiał zrobić więcej, aby przywrócić zrujnowane zaufanie do liry nie tylko wśród inwestorów zagranicznych, ale także wśród krajowych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Ostatnia decyzja banku centralnego zapewnia zniszczonej lirze bardzo potrzebną chwilę wytchnienia. Musimy jednak mieć na uwadze, że podwyżka o 200 pb to dopiero początek trudnego wyzwania przywrócenia zaufania do lira. Wysiłkom na rzecz stabilizacji waluty poprzez wyższe stopy procentowe powinno towarzyszyć przyspieszenie przez administrację Erdogana tempa reform strukturalnych. CBRT nie może tego zrobić samodzielnie – napisano w raporcie.

USD/TRY: rynki muszą widzieć większą przejrzystość od CBRT – TDS

To, czy lira zyska na wartości w najbliższych tygodniach czy nie, będzie zależeć od konsekwencji w decyzyjności banku centralnego. W rzeczywistości ekonomiści z TD Securities uważają, że ostatni ruch CBRT wykreował dodatkowe pytania nie dając niemal żadnych istotnych odpowiedzi.

CBRT podniósł stopę repo o 200 punktów bazowych do 10,25%. To więcej niż nasza prognoza +75 punktów bazowych, a decyzja podkreśla, że ​​kierunek naszej prognozy był właściwy wbrew prawie jednogłośnemu konsensusowi, co do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie – wskazano w raporcie.

Deprecjacja liry nie została wyraźnie zaznaczona w raporcie banku centralnego. CBRT nawiązuje do słabszej liry tylko wtedy, gdy generalnie stwierdza, że ​​„w wyniku szybkiego ożywienia gospodarczego z silną dynamiką kredytową i zmianami na rynkach finansowych inflacja podąża ścieżką wyższą niż przewidywano.”

Musimy stwierdzić, że „rynki finansowe” to wygodny sposób na odniesienie się do katastrofalnie słabej liry – dodano.

Jednak problem ze stosowaniem niekonwencjonalnych środków, jak robi to obecnie CBRT, polega na tym, że nie wszystko wydaje się jasne tak, jak powinno.

Na przykład, czy CBRT naprawdę przesunął cały wachlarz stóp w górę o 200 bps? Jak dotąd nie widzieliśmy żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie, mimo że jest to logiczne i rozsądne rozwiązanie – podkreślono.

Kurs USDTRY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here