Naga MarketsLira turecka (TRY) spadła w piątek do rekordowo niskiego poziomu, obciążona obawą, że polityka pieniężna Banku Centralnego Turcji (CBRT) pozostaje zbyt luźna, aby powstrzymać przyspieszającą inflację. Straty tureckiej waluty zostały dodatkowo spotęgowane, gdy lokalne firmy masowo kupowały dolary przed spłatą długów w obcej walucie. Para USD/TRY wzrasta dziś ponad 1% przebijając historyczne maksimum 8,5777.

  • Turecka waluta osłabiła się o ponad 13% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, zdecydowanie najbardziej wśród rynków wschodzących
  • Inflacja konsumencka w Turcji przyspiesza siódmy miesiąc do 17,14% w kwietniu, w wyniku wyższych kosztów energii
  • Tureckie firmy muszą w czerwcu spłacić ponad 6,9 miliarda dolarów kredytów walutowych
  • Nadciąga kolejny kryzys w Turcji? Lira straci ponad 10% do końca 2021 r.

Turcja: słabość liry w obliczu obaw o inflacje i napięć geopolitycznych

świątynia w tureckim StambuleCBRT utrzymał swoją referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 19% na drugim posiedzeniu w tym miesiącu, stwierdzając, że tempo wzrostu cen osiągnęło szczyt. Jednak waluta osłabiła się o ponad 13% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, zdecydowanie najbardziej wśród rynków wschodzących, a deprecjacja grozi dodatkową presją na wzrost cen.

Te artykuły również Cię zainteresują
Lira stale spada. To jest odzwierciedleniem tego, że polityka pieniężna nie wygląda na wystarczająco restrykcyjna, aby powstrzymać oczekiwania inflacyjne – napisał Henrik Gullberg, strateg makro w Coex Partners.

Inflacja konsumencka w Turcji przyspiesza siódmy miesiąc do 17,14% w kwietniu, w wyniku wyższych kosztów energii. Oznacza to, że realna stopa procentowa Turcji wynosi obecnie mniej niż 2%, co naraża lirę na wszelkie zmiany nastrojów inwestorów. Według danych banku centralnego tureckie firmy muszą w czerwcu spłacić ponad 6,9 miliarda dolarów kredytów walutowych, co jest największym garbem refinansowania do marca 2022 roku.

Słabość liry pojawia się również w obliczu napięć geopolitycznych. Turcja zmusiła swoich sojuszników z NATO do złagodzenia oficjalnej reakcji na przymusowe lądowanie samolotu na Białorusi.

Plus500

Turecka lira (TRY) ponownie najtańsza w historii

Notowania pary walutowej USD/TRY wzrastają w piątek ponad 1% naruszając historyczny szczyt na poziomie 8,5777. Kurs dotarł do okolic 8,5955 i aktualnie konsoliduje przy dotychczasowym maksimum z listopada 2020 roku. Dalsza deprecjacja liry powinna doprowadzić do testu okrągłego poziomu 9,00 z celem na psychologiczny opór 10,00. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej wsparcia 8,00 wyhamowałby ostatnią presję kupujących.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania eurocash | jsw akcje forum | analiza btc | euro/usd | pkp cargo notowania | giełda amerykańska prognozy | kurs mercator |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here