Naga Markets

erdogan siedzi na foteluRoczna inflacja w Turcji wzrosła szybciej niż oczekiwano, do najwyższego od trzech lat poziomu 21,31% w listopadzie, jak pokazały dane z piątku, dodatkowo eksponując ryzyko niedawnych agresywnych obniżek stóp procentowych, które spowodowały historyczny spadek liry. To wywołało bezpośrednią interwencję Centralnego Banku Turcji (CBRT), który rozpoczął wyprzedaż rezerw dolarowych, po tym jak agencja ratingowa Fitch zmieniła perspektywę dla Turcji na „negatywną” ze „stabilnej” w związku z ryzykiem stworzonym przez niedawne złagodzenie polityki pieniężnej. Kurs USD/TRY oscyluje pod koniec tygodnia na historycznych maksimach w okolicach 13,72.

CBRT próbuje ustrzec lirę przed krachem. Sprzedaż rezerw osłabia siłę banku centralnego

Pod naciskiem prezydenta Tayyipa Erdogana bank centralny obniżył od września stopę procentową do 15% z 19%, pozostawiając realne stopy kapitalizacji Turcji głęboko ujemne, co jest sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów i oszczędzających. Jednocześnie miesiąc do miesiąca wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 3,51%, podał Turecki Instytut Statystyczny, w porównaniu z prognozą na poziomie 3%.Investing.com

Indeks cen producentów wzrósł o 9,99% w porównaniu z miesiącem wcześniej i 54,62% ​​w skali roku. Sugeruje to, że deprecjacja waluty podsyca ceny importu i spowoduje wzrost ogólnej inflacji w nadchodzących miesiącach, kiedy ekonomiści widzą roczny wskaźnik CPI zbliżający się do 30%.

Żywność, restauracje i hotele zwiększyły roczne wyniki, odzwierciedlając wzrost popytu, podczas gdy miesięczny wzrost cen był częściowo spowodowany wzrostem kosztów transportu o ponad 6%, odzwierciedlającym rosnące światowe ceny energii.

fpmarkets

CBRT próbuje ustrzec lirę przed krachem

Turecka lira zbliżyła się do rekordowo niskiego poziomu w piątek, wywołując bezpośrednią interwencję banku centralnego, który rozpoczął wyprzedaż rezerw dolarowych, po tym jak agencja ratingowa Fitch zmieniła perspektywę dla tego kraju na „negatywną” ze „stabilnej” w związku z ryzykiem stworzonym przez niedawne złagodzenie polityki pieniężnej.

Ekonomiści szeroko krytykowali agresywną politykę obniżania stóp przez prezydenta Tayyipa Erdogana jako lekkomyślną i ostrzegali, że bank centralny nie może właściwie bronić waluty, biorąc pod uwagę jego uszczuplone rezerwy.

Lira osłabiła się aż do 13,89 w stosunku do waluty amerykańskiej, po czym na krótko umocniła się do 13,37 po interwencji banku centralnego. Waluta osiągnęła rekordowy poziom 14 we wtorek, podkreślając swój dramatyczny spadek od lutego, kiedy do zakupu jednego dolara potrzeba było o połowę mniej tureckiej waluty.

Bank centralny rozpoczął swoje interwencje w lutym i od tego czasu waluta trzykrotnie zbliżyła się w okolice 14 po czym gwałtownie wzrosła, co sugeruje, że władze nie chcą pozwolić jej przebić tego kluczowego poziomu.

Wpływ interwencji jest raczej niewielki, ponieważ rynki wiedzą, że rezerwy topnieją. Wysoka inflacja wymaga korekty stóp. Sprzedaż rezerw osłabia siłę banku centralnego, który będzie mieć coraz bardziej ograniczony wpływ na rozwój kursu swojej waluty – napisał Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk Swissquote.

Kurs USDTRY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale tygodniowym, tradingviewChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here