Naga MarketsFlaga rosjiTurecka lira nie jest już dłużej najbardziej ryzykowną walutą rynków wschodzących. Ten tytuł przypada obecnie rosyjskiemu rublowi, który awans w tym niekorzystnym rankingu może zawdzięczać działaniom rosyjskiej armii wobec jednostek ukraińskiej marynarki wojennej.


Spadkowe nastawienie do liry tureckiej znaczenie spada

Trzymiesięczna miara ryzyka rynkowego mierzona wobec dolara w przypadku liry notowała w ostatnich miesiącach drastyczne skoki. Stabilizacja sytuacji w kraju oraz podwyżki stóp procentowych w wykonaniu lokalnego banku centralnego spowodowały stopniową zmianę negatywnego sentymentu inwestorów, który według Bloomberga znalazł się na najniższych poziomach od maja bieżącego roku.

Miara ryzyka spadła do 3,8% z niemal 12%, gdy kryzy walutowy nabrał swoich największych rozmiarów w sierpniu. W tym samym czasie rubel znalazł się pod presją w związku ze spadkiem cen ropy oraz możliwością zaostrzenia sankcji przez Stany Zjednoczonej. W efekcie ryzyko oceniane przez traderów instrumentów pochodnych wzrastało w poniedziałek najsilniej od 4 października, reagując na starcie militarne Ukrainy z Rosją.

risk reversal - miara bloomberga
Źródło: Bloomberg

Inwestorzy pokazują swoje niezadowolenie wobec rosyjskich działań. Tylko przez chwilę

„Rosja w poniedziałek zignorowała zachodnie wezwania do uwolnienia trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej i ich załóg, które ostrzelano i przejęto w weekend w pobliżu Krymu, a Kijów oskarżono o spisek z zachodnimi sprzymierzeńcami, aby sprowokować potencjalny konflikt, donosi agencja prasowa Reutera” – informował portal Comparic.pl w poniedziałek.

usdrub 27.11.2018
Kurs rubla po poniedziałkowych spadkach odbija we wtorek

W trakcie wczorajszej sesji notowania rubla osuwały się o niemal 1%, a moskiewski indeks RTS tracił 2,64%. Wtorek przynosi już jednak odbicie zarówno notowań RUB jak i parkietu giełdowego na Kremlu pokazując, że zainteresowanie rynków konfliktem zostało bardzo szybko wygaszone. Może jednak powrócić w momencie eskalacji działań strony rosyjskiej lub odpowiedzi międzynarodowych obserwatorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here