Naga MarketsW styczniu turecka lira (TRY) umocniła się w stosunku do dolara amerykańskiego z 7,4404 do 7,3050, ponieważ nadal korzysta na przejściu na bardziej jastrzębią politykę przez Bank Centralny Republiki Tureckiej (CBRT), co zwiększyło zaufanie do tureckich aktywów. Zdaniem ekonomistów z MUFG Banku, przewidywalna polityka CBRT pomaga tureckiej lirze osiągnąć lepsze wyniki. Para USD/TRY spada siódmą sesję z rzędu przebijając w piątek ważny poziom wsparcia 7,0830.

  • Bardziej jastrzębia polityka CBRT zwiększyła zaufanie do tureckich aktywów
  • Bank centralny gotowy do dalszego podnoszenia stóp procentowych
  • Stopy procentowe w Turcji obecnie należą do najwyższych na rynkach wschodzących
  • Turcja będzie teraz dążyć do stopniowego wzmacniania rezerw walutowych

Kurs dolara (USD/TRY): stabilna polityka CBRT ważna dla utrzymania silniejszej liry – MUFG

Chociaż CBRT nie podniósł ponownie stóp procentowych na ostatnim posiedzeniu politycznym, wydał bardziej jastrzębi niż oczekiwano komunikat. Bank centralny mocniej zasygnalizował, że restrykcyjna polityka będzie obowiązywała przez dłuższy okres i jest gotowy do dalszego podnoszenia stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pomogło to złagodzić pewne obawy po ponownym wezwaniu prezydenta Erdogana do obniżenia stóp procentowych przed posiedzeniem politycznym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe obowiązujące w Turcji obecnie należą do najwyższych zarówno w ujęciu nominalnym, jak i realnym na rynkach wschodzących, oferując większe wsparcie dla liry. Niedawno było godne uwagi, że lira okazała się odporna na wzrost realnych stóp w USA – napisano w raporcie MUFG.

Gubernator Agbal nakreślił plany zmiany polityki walutowej, stwierdzając, że CBRT nie będzie już sprzedawać dolarów amerykańskich w celu wsparcia liry. Turcja będzie teraz dążyć do stopniowego wzmacniania rezerw walutowych.

Oczekujemy, że w tym roku gospodarka Turcji silnie się odbije o około 6,0% – podsumowano.

Tymczasem kurs pary USD/TRY spada siódmą sesję z rzędu przebijając w piątek ważny poziom wsparcia 7,0830. Dalsze umocnienie tureckiej waluty powinno doprowadzić do testu okrągłego poziomu 7,00. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej lokalnego oporu 7,26 wyhamowałby presję sprzedających.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy funta | jsw opinie | nasdaq prognozy | orlen akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here