Naga MarketsLinie trendu. Poznaj 3 strategie od TradecietyLinie trendu mogą stanowić świetne narzędzie w rękach tradera, o ile ten prawidłowo je wykorzystuje. W tym poście podzielę się z Tobą trzema potężnymi strategiami dla linii trendu.

Jednak najpierw, pamiętaj o dwóch najważniejszych koncepcjach dotyczących rysowania i używania linii trendu:

1. Potwierdzona linia trendu ma 3 punkty styku

Zawsze możesz połączyć dowolne dwa losowe punkty na swoich wykresach, ale tylko jeśli uzyskasz trzeci, masz do czynienia ze sprawdzoną i aktywną linią trendu.

2. Nigdy nie przecinaj korpusów świec

Przecinanie knotów świec podczas rysowania linii trendu jest w porządku, ale nigdy nie przecinaj korpusów!

#1 Wybicie i retest

Strategia na wybicie i retest jest dość powszechnie stosowana przez wielu różnych traderów.

Chodzi o to, że po zidentyfikowaniu aktywnej linii trendu czekasz, aż cena ją przełamie. Czasami cena po prostu ucieka i nie ogląda się za siebie. Jeśli jednak cena wróci do linii trendu, ponowny test może być często rozgrywany jako setup o wysokim prawdopodobieństwie. Timing dla transakcji można wykonać na niższym interwale lub bezpośrednio w tym samym przedziale czasowym, w którym definowałeś linię trendu.

Linia trendu działa zarówno jako wyzwalacz wejścia, jak i pomaga umieszczać zlecenia zabezpieczające. Stop Loss jest zazwyczaj umieszczany po przeciwnej stronie linii trendu i linia ta działa jako poziom zabezpieczający między ceną wejścia a stop lossem.

Im więcej punktów styku ma linia trendu, tym lepiej nadaje się do strategii wybicia i retestu. W poniższym przykładzie linia trendu ma co najmniej 3-4 prawidłowe punkty styku. Podczas wybicia na rynku panowała duża zmienność, a cena oscylowała wokół linii trendu przez dłuższy czas.

Poziom agresywności tradera decyduje o tym, jak wcześnie nastąpi wejście w pozycje. Agresywny i bardziej skłonny do ryzyka trader może wejść w transakcję, gdy tylko cena dotknie linii trendu. Bardziej konserwatywny trader czekałby, aż cena odsunie się od linii trendu i wykaże oznaki momentum w kierunku transakcji.

Nie ma dobrego ani złego podejścia, a czas wejścia (timing) zależy od preferencji tradera.

#2 Flaga z linii trendu

Podczas gdy scenariusze z wybiciem i retestem można uznać za handel na odwrócenie lub wczesne podążanie za trendem, flagi klasyfikuje się jako regularne lub późne śledzenie trendu.

W tradingu bazującym na flagach, szukasz ustalonego trendu, a następnie czekasz na konsolidację / cofnięcie. Jeśli potrafisz określić cofnięcie z linią trendu, to może pojawić się okazja do rozegrania takiej flagi, gdy cena przekroczy linię trendu i wznowi ruch w jego kierunku.

Na poniższym zrzucie ekranu, cena najpierw poruszała się w trendzie spadkowym, zanim ten trend się zatrzymał i utworzył flagę zdefiniowaną przez linię trendu. Możemy tu uzyskać dodatkowy wgląd w zachowanie uczestników rynku; podczas gdy początkowa tendencja spadkowa była silna, a cena szybko osuwała się w krótkim terminie, to w trakcie tworzenia flagi zainteresowanie zakupami było co najwyżej niewielkie. Porównanie intensywności trendu może pomóc w zrozumieniu prawdopodobieństwa przełamania linii trendu. W tym przykładzie, trend spadkowy był znacznie silniejszy niż bycza formacja, co oznacza większe prawdopodobieństwo kontynuacji trendu spadkowego.

Możliwe jest również dodanie długoterminowej średniej kroczącej do wykresów przy handlu bazującym na flagach. Średnia (MA) 50-okresowa pomaga zidentyfikować trend długoterminowy, a taki trader szukałby jedynie formacji flag sygnalizujących kontynuację trendu.

Na poniższym zrzucie ekranu, średnia ruchoma wskazuje na trend spadkowy, ponieważ cena kształtowała się poniżej tej średniej. Formacja flagi wskazuje na chwilową pauzę, a przełamanie linii trendu potwierdziło kontynuację tendencji.

Koncepcje zawarte w tym artykule możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal
który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC

#3 Odbicie od linii trendu

Odbicia od linii trendu również stanowią podejście, w którym podążamy za trendem. W przeciwieństwie do formacji flagi, linia trendu nie jest wykorzystywana do określania czasu wejścia w transakcję, lecz do identyfikowania scenariuszy, w których działa ona jako wsparcie lub opór.

Na poniższym zrzucie ekranu, cena odbiła od linii trendu trzeci raz z rzędu, potwierdzając jej ważność. Następnie, traderzy szukaliby innych technicznych formacji w okolicach odbicia, by określić timing wejścia w pozycję. W tym przypadku, cena ustanowiła horyzontalny opór w pobliżu odbicia od linii trendu. Poziom horyzontalny pozwala następnie określić czas wejścia w transakcję po wybiciu.

W tej strategii, trader może być wyjątkowo konserwatywny i umieścić stop loss całkowicie pod linią trendu lub zastosować zlecenie zabezpieczające pod poziomem oporu.

Ponownie, nie ma jedynego dobrego lub złego podejścia. Wszystko zależy od tego, jaki apetyt na ryzyko trader jest w stanie zaakceptować. O technikach umiejscawiania stop pisałem już wcześniej.

Odbicia od linii trendu mogą być również stosowane w podejściu wielointerwałowym, a po ustanowieniu linii trendu długoterminowego, tak jak na poniższym zrzucie ekranu, trader może następnie zejść do niższych ram czasowych i tam szukać okazji do wejścia w transakcję, stosując inne koncepcje techniczne.

Poniżej przyjrzymy się sytuacji na niższym interwale dla dwóch scenariuszy odbicia od linii trendu, które oznaczyłem czerwonymi strzałkami.

Po lewej stronie widzimy pierwsze odbicie (pierwsza strzałka). Akcja cenowa była tutaj dość skomplikowana, więc prawdopodobnie nie doszłoby do żadnej transakcji.

Po prawej stronie, cena nakreśliła formację głowy i ramion, a przy pomocy innej krótkoterminowej linii trendu, trader mógł ustalić czas wejścia w pozycję.

Korzystanie z podejścia opartego na wielu ramach czasowych może pomóc niektórym traderom wcześniej wejść w transakcje, a także znaleźć scenariusze o wyższym stosunku  zysku do ryzyka. Możesz jednak handlować na odbicie od linii trendu bezpośrednio z wyższych ram czasowych, jeśli pojawi się korzystna formacja świecowa.

Linie trendu mogą być świetnymi narzędziami, które warto posiadać w swojej “skrzynce narzędziowej”. Niektórzy traderzy uważają je za bardziej niezawodne niż zwykłe, horyzontalne poziomy wsparcia / oporu.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here