Naga MarketsLinie trendu to jedno z moich ulubionych narzędzi, ponieważ pozwalają odkrywać psychologię rynku i trendu na wiele różnych sposobów, ale są również powszechnie stosowane na interwałach czasowych, rynkach i w różnych warunkach rynkowych.

W tym artykule wprowadzę Cię w zagadnienie linii trendu oraz tego jak wykorzystywać je w tradingu. Poniżej możesz zobaczyć wykres, gdzie narysowałem różne linie trendu, by dać Ci pierwszą koncepcje na to jakie informacje możemy uzyskać z linii trendu:

  • Trend traci czy zyskuje siłę? >> Kąt linii trendu nam o tym mówi
  • Linie trendu mogą być wsparciem i oporem
  • Wybicie linii trendu po okresie konsolidacji może być wymownym sygnałem

Teraz zajmiemy się szczegółami i wyjaśnię jak to wszystko zrobić…

Jak rysować i korzystać z linii trendu

Ogólnie rzecz ujmując wskazane jest oczekiwanie na trzy punkty kontaktu (dotknięcia) zanim zaczniesz przykładać uwagę do linii trendu. Większość traderów popełnia błąd i łączy dwa szczyty lub dołki, a następnie bywają oni nadmiernie podekscytowani kiedy cena ponownie znajdzie się na linii trendu. Jednakże linia ta jest potwierdzona tylko jeśli możesz uzyskać trzy punkty styku. Łączenie dwóch losowych punktów jest możliwe w dowolnym momencie na dowolnym wykresie, natomiast już trzy punkty kontaktowe nigdy nie są przypadkowe.

Następne pytanie, które zawsze się nasuwa, to czy do rysowania linii trendu powinieneś używać cieni czy korpusów świec? Odpowiedzią jest: konfluencja. Kiedy będziesz miał najlepsze punkty kontaktowe oraz konfluencję wokół linii trendu, w ten sposób powinieneś ją narysować. Nie istnieją sztywne zasady mówiące o tym czy cienie są lepsze, czy może korpusy. Wystarczy szukać linii trendu, która daje Ci najwięcej potwierdzeń bez zbytniego jej naruszania. Mam tu na myśli raczej naruszenia korpusów aniżeli cieni świec.

Poniżej widzisz zrzut ekranu z dwoma potencjalnymi liniami trendu i wieloma dotknięciami. Po trzecim dotknięciu linia trendu była potwierdzona i jak możesz zobaczyć używam zarówno cieni jak i korpusów do rozmieszczenia linii trendu.

Wzrostowa i spadkowa linia trendu

Kolejne pytanie jakie pojawia się odnośnie linii trendu, to czy rysować je łącząc dołki czy szczyty. Odpowiedź jest bardzo prosta:

Podczas trendu spadkowego wykorzystuję szczyty, a w trendzie spadkowym do rysowania linii trendu służą mi dołki. Ma to dwie korzyści: Możesz użyć dotknięć, by wejść w transakcje zgodną z trendem, a kiedy linia trendu zostanie przełamana możesz ją wykorzystać do handlu na odwrócenie.

Nachylenie i kąty lini trendu – siła trendu 

Nachylenie lub też kąt linii trendu szybko mówi nam o tym jak silny jest trend.

Większy kąt na dolnej linii w trendzie wzrostowym oznacza, że dołki wznoszą się znacznie szybciej, a momentum jest wysokie. Poniższy zrzut ekranu ukazuje trend wzrostowy z systematycznie rosnącymi kątami linii trendu. Trend zyskuje momentum, a linie trendu świetnie to obrazują.

Czasem trend gwałtownie zyskuje jeszcze więcej siły i w pewnym punkcie staje się niemożliwy do utrzymania.

Następny zrzut ekranu pokazuje coś przeciwnego: trend spadkowy z wieloma liniami trendu, które wykazują zmniejszenie kąta nachylenia. Oczywiście, trend w takiej sytuacji traci momentum.

Trójkąty są kolejnymi popularnymi formacjami technicznymi wykresu, a składają się one z linii trendu. W innym artykule wyjaśniamy, co kąty w trójkącie mogą mówić na temat sentymentu.

Złamanie struktury rynkowej

Teraz zaczynamy powoli łączyć to wszystko w całość, by wyciągnąć z wykresów więcej sensu. Poniższy zrzut ekranu ukazuje rynek z kilkoma potwierdzonymi liniami trendu – wszystkie mają przynajmniej 3 punkty stykowe wskazane przez zielone zaznaczenia.

Trend jest strukturą rynkową (inne struktury rynkowe to zakresy czy konsolidacje). Linia trendu potwierdza tendencję rynku poprzez respektowanie wyższych dołków. Złamanie struktury rynku to wybicie linii trendu. Poniższy zrzut ekranu pokazuje zawsze powtarzające się cykle rynkowe:

Trend — wsparcie stanowi linia trendu — złamanie struktury rynkowej — nowy trend — nowa linia trendu – wybicie oporu

Koncepcje z portalu Tradeciety.com możesz samodzielnie sprawdzić na rachunku w XM. Broker ten oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Kolejny zrzut ekranu pokazuje podobne zachowanie rynku. Duże czerwone strzałki ukazują długoterminowe trendy. Jednakże w międzyczasie możesz zaobserwować powtarzające się w kółko cykle krótkoterminowe; trend – wybicie – nowy trend…

Linie trendu mogą nie być wystarczające jako samodzielny system handlowy, ale są świetnym dodatkiem w Twoim tradingowym arsenale i mogą pomóc Ci interpretować strukturę rynku na zupełnie innym poziomie.

Zmiana funkcji linii trendu

Rozmawiając o liniach trendu nie można pominąć aspektu związanego ze zmianą jej działania. Jest to formacja, którą możesz obserwować dość często, a zatem jest warta, by poświęcić jej uwagę. W tradingu chodzi bowiem o budowanie konfluencji i układanie szans na swoją korzyść, a zmiana funkcji linii trendu jest świetnym narzędziem do budowania dodatkowej konfluencji.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje kiedy wsparcie zamienia się w opór i na odwrót. Odwrócenie funkcji linii trendu jest idealne dla ostrożnych traderów, którzy nie chcą handlować początkowego wybicia linii trendu, ale czekają na dodatkowe potwierdzenie.

Jak używać linii trendu – łączenie wszystkiego w całość

Linie trendu są uniwersalnym narzędziem i zapewniają wiele różnych informacji. Możesz wykorzystywać linie trendu na wiele różnych sposobów, a najważniejsze fakty o liniach trendu podsumowaliśmy w poniższych punktach:

  • Zawsze czekaj na 3 punkty stykowe, by narysować prawidłową linię trendu
  • Nie ma znaczenia czy używasz korpusów, czy knotów świec do rysowania lini trendu
  • Kiedy rysujesz linie trendu nie ma dobrego lub złego podejścia. Musi ona mieć dla Ciebie sens.
  • Kąt linii trendu ukazuje jak szybko porusza się trend
  • Wiele linii w trendzie zapewnia informacje o spowalnianiu lub zyskiwaniu momentum
  • Cykl rynku: trend – wybicie — nowy trend można zaobserwować wykorzystując linie trendu
  • Zamiana funkcji wsparcia i oporu jeśli chodzi o linie trendu to formacja, która może pomóc Ci określić dokładniejszy sygnał wybicia

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here