Naga MarketsLinie lotnicze w USA w ruinie. Koronawirus zdewastował branżeUnited Airlines Holdings Inc. w środę po głównej sesji na nowojorskiej giełdzie przedstawiło swoje wyniki finansowe za IV kw. 2020 r., które okazały się katastrofalne. Wskazuje to na beznadziejna sytuację w branży, która nawet według prognoz samej spółki nie ulegnie zmianie w I kw. 2021 r., a załamanie przychodów ze sprzedaży nadal będzie wynosiło nawet dwie trzecie wartości sprzed roku.

  • Branża transportu lotniczego jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa
  • Z uwagi na wysokie koszty utrzymania floty, linie lotnicze regularnie notują stratę
  • Akcje United Airlines w 2020 roku łącznie potaniały o ponad 50%

United Airlines z olbrzymią stratą

United Airlines, jedna z największych amerykańskich linii lotniczych, w środę wieczorem przedstawiła wyniki finansowe za IV kw. 2020 r. W obliczu lockdownów i restrykcji transportowych, nie powinno dziwić, że są one fatalne.

United zanotowało stratę aż 1,9 mld dol., co przekłada się na 6,39 dol. na akcję, podczas gdy jeszcze w analogicznym okresie rok wcześniej był to zysk 2,53 dol. na akcję. Przychody z działalności operacyjnej spadły do zaledwie 3,41 mld dol. w porównaniu do 10,9 mld dol. w IV kw. 2019 r.

W gruncie rzeczy, tak zła sytuacja finansowa spółki była jednak spodziewana przez analityków. Jak wynika z rynkowego konsensusu obliczonego przez FactSet, United zanotować miało stratę 6,13 dol. na akcję przy przychodach wynoszących 3,42 mld dol.

Plus500

W związku z dość dobrą zgodnością prognoz analityków ze stanem faktycznym, akcje United potaniały w notowaniach posesyjnych w dość małym stopniu biorąc pod uwagę rozmiary straty: o 2,70% do 43,96 dol.

Linie lotnicze w USA w ruinie. Koronawirus zdewastował branże
Notowania United Airlines Holdings Inc. Źródło: tradingview,com

Przedstawiciele linii zaprezentowali także prognozy spółki na I kw. 2021 r., według których podobnie jak w ostatnim kwartale przychody mają spaść o około 65-70% w ujęciu rocznym. Pierwszy kwartał poprzedniego roku był bowiem ostatnim okresem, w którym przez zdecydowaną większość czasu linie United działały “normalnie”.

Jednak nawet I kw. 2020 r. zamknięty był stratą, co oznacza, że to już czwarty kwartał z rzędu, w którym United zanotowało ujemny zysk.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here