Naga MarketsLikwidacja OFE, czy można na tym zarobić? Komentuje Marcin TuszkiewiczLikwidacja OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) jest sprawą dość medialną i głośnią, ponieważ dotyczy praktycznie większości Polaków oraz zamyka długą (i jakieś bolesną) erę tej instytucji. Przewidziane w ustawie zapisy jednocześnie prawdopodobnie uderzą w warszawski parkiet. Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz, na kanale Comparic24, po pierwsze 15% opłata przekształceniowa powoduje konieczność zbycia 15% posiadanych przez OFE aktywów, a po drugie TFI (czyli tam, gdzie pieniądze trafią, o ile nie wskażemy ZUS) może posiadać maksymalnie 10% udziałów w pojedynczej spółce, podczas gdy w przypadku funduszy OFE było to 20%, co oznacza, że w przypadku niektórych spółek niezbędna będzie redukcja posiadanych akcji (presja podażowa).

  • Likwidacja OFE uderzy w GPW m.in. poprzez 15% opłatę, która spowoduje konieczność zbycia stosownej części aktywów, wskazuje Marcin Tuszkiewicz.
  • Kolejnym problem jest fakt, że TFI mogą posiadać maksymalnie 10% udziału w spółce, podczas gdy OFE miały 20%, co powoduje konieczność redukcji na niektórych spółkach.
  • Presja podażowa może wiec stworzyć okazje do zakupu niektórych spółek (o dobrych fundamentach) w okazyjnych cenach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Likwidacja OFE uderzy w GPW?

W ostatnim czasie nowe pomysły rządzących znajdują się na ustach wielu komentatorów, szczególnie za sprawą prezentacji założeń „nowego ładu”, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Z perspektywy giełdy równie istotną sprawą jest natomiast planowana likwidacja OFE, która miałaby doprowadzić do przeniesienia pieniędzy na rachunki IKE (opcja domyślna) lub prosto do ZUS.

Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz, na kanale Comparic24, tworzy to swoiste problemy dla inwestorów. A mianowicie przeniesienie środków na rachunek IKE oznacza pobranie 15% „opłaty”, co oznacza, że aby uregulować tę należność konieczne będzie sprzedanie 15% aktywów zgromadzonych przez OFE.

Jednak co bardziej istotne, obecnie OFE może posiadać maksymalnie do 20% aktywów danej spółki, natomiast ustawa o TFI mówi, że jeden fundusz może mieć maksymalnie 10% spółek. I tutaj pojawia się problem, ponieważ na warszawskim parkiecie notowane są spółki, które w akcjonariacie mają OFE o udziale większym niż 10%.

Oznacza to, że do przewidzianego czasu (2023) koniecznie będzie zmniejszenie swojego udziału w tych spółkach, w których udział przekracza to 10%, to powoduje powstanie strony podażowej, co może uderzyć w giełdowy wyceny tych spółek.

Wyprzedaż akcji okazją inwestycyjną?

Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz, potencjalne zmiany (z punktu widzenia inwestorów indywidualnych) nie muszą jednak oznaczać wcale niczego bardzo złego. Może okazać się bowiem, że poprzez wzmożoną podać (a więc spadek ceny) pojawią się okazje do zakupu akcji wartościowych firm o silnych fundamentach za „promocyjną” cenę.

– Wycena ryzyka, że staną się te spółki państwowe, to jest temat moim zdaniem, który jeszcze nie jest tak na serio brany pod uwagę. Ciężko mi powiedzieć co faktycznie będzie się działo, bo to, że spółka ma skarb państwa za pomocą jakiegoś funduszu, nie znaczy od razu, że coś złego się będzie działo. Natomiast nasze doświadczenia są takie, że niestety nie wierzymy za bardzo. Wiemy o tym, że skarb państwa ma zapędy, żeby kierować swoimi spółkami w takim sposób, który służyły państwu i to jest coraz bardziej powszechne. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

– Im wyższa agregacja, czyli jakby skumulowany udział funduszy inwestycyjnych OFE w strukturach spółki, tym niestety z czasem, im bliżej będzie przekształceń, im bliżej będzie tych decyzji, to tym bardziej to ryzyko będzie ciążyło na tych spółkach.– dodaje także.

OFE posiadają 56% Develia

Develia jest jednym z przykładów spółek z największych udziałem OFE w swoim akcjonariacie. Aktualnie wartość ta (skumulowana) przekracza 56%, co oznacza, że teoretycznie (gdyby wszyscy wybrali ZUS) istnieje ryzyko stania się podmiotem pod wpływem państwa.

Warto jednak wskazać, że nawet jeśli taki „czarny scenariusz” się nie spełni to aż trzy fundusze OFE (NN, PZU i Aviva) posiadają swoje udziały w liczbie ponad 10%, a dokładniej odpowiednio 18,65%, 17,25% i 13,32%, co znaczy, że spora liczba akcji będzie musiała zostać sprzedana (każdy z nich będzie mógł posiadać maksymalnie 10%).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq | kurs kryptowalut | kursy kryptowalut wykres | akcje cd projekt | bitcoin aktualności |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here