Naga MarketsCela więziennaStało się. Liderzy OneCoin, projektu, który jest oskarżany o bycie piramidą finansową, trafili za kratki. Ogłoszenie zostało opublikowane przez biuro prokuratora okręgowego w Nowego Jorku w dniu 8 marca.

W ręce policji trafili założyciele OneCoin: Konstantin Ignatov i jego własna siostra Ruja Ignatova. Aresztowanie miało miejsce 6 marca 2019 roku w Los Angeles. Oboje są oskarżani o „oszustwa związane z papierami wartościowymi i praniem pieniędzy”.

Cheops by się schował

Korzeni OneCoina należy szukać 2014 roku. Projekt miał swoją siedzibę w Sofii i funkcjonował jako sieć marketingowa (MLM). Członkowie domniemanej piramidy otrzymywali prowizje za przyciąganie innych inwestorów. Ci z kolei musieli kupować specjalne pakiety „kryptowalut”. W ramach sieci działały aż trzy miliony uczestników na całym świecie.

Spotkania projektu przypominały istne pranie mózgów. Sam Konstantin, pytany kiedyś o to, kiedy można wypłacić środki z projektu, odparł:

„Jeśli jesteś tutaj, by wypłacić pieniądze, opuść ten pokój teraz, ponieważ nie rozumiesz, czym jest ten projekt.”

Komentując sprawę, prokurator Geoffrey S. Berman powiedział:

„Podejrzewamy, że oskarżeni stworzyli „kryptowalutę” firmy całkowicie opartą na kłamstwie i oszustwie. Obiecywali duże zwroty i minimalne ryzyko, ale ten biznes był piramidą opartą na niczym (…). Inwestorzy stali się ofiarami, gdy oskarżeni [już odpowiednio] się wzbogacili.”

Projekt okazał się dla twórców wielkim sukcesem. Między czwartym kwartałem 2014 r. a trzecim kwartałem 2016 r. wygenerował 3 353 mld euro (3 769 mld USD) przychodów ze sprzedaży wspomnianych pakietów.

Polska a OneCoin

Przed projektem ostrzegało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB), które wysłało w jego sprawie pismo do Ministra Zbigniewa Ziobry. Także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował 12 września 2017 r., że prowadzi postępowanie wobec spółki OneLife Network Limited zarejestrowanej na Belizce, umożliwiającej zakup pakietów edukacyjnych, a poprzez nie pośrednio kryptowaluty OneCoin.

Wspomniane PSB ostrzegało także przed projektem DasCoin. Fundacja Trading Jam złożyła w tej sprawie wręcz doniesienie do prokuratury. O projekt w swojej interpelacji pytała Ministerstwo Sprawiedliwości także posłanka Mirosława Nykiel z Platformy Obywatelskiej RP.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. A kiedy założyciele piramidy finansowej o nazwie dascoin trafią za kratki ? Już dawno powinni tam trafić razem z promotorami i naganiaczami na licencje bezwartościowej pseudokryptowaluty dascoin. Prawo powinno być tak skonstruowane aby takie piramidy nie powstawały i niczego nieświadomi inwestorzy nie byli oszukiwani! Dascoin jest dzisiaj “wart” $0,006556, a promotorzy i naganiacze dalej działają bo polska prokuratura nie wyciągnęła wniosków z afery Amber Gold!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here