Naga MarketsCzęstym wątkiem przewijającym się w tradingu są liczby Fibonacciego. Część z traderów wierzy w ich magię oraz to, iż dzięki nim można poznać poziomy, które potrafią odmienić każdy trend oraz uczynić spekulanta bogatym. Jeśli nie uwierzyłeś w to co zostało napisane, to bardzo dobrze. Oznacza to bowiem że jesteś osobą, która poza poszukiwaniem odpowiedniego podejścia rynkowego, ceni sobie również logikę. Czy w związku z tym, tzw. narzędzia Fibo nie są dobrym narzędziem? Są narzędziem godnym zainteresowania i co najmniej przetestowania przez tradera, jednakże ich skuteczność nie wynika z magii, tylko z czegoś innego. Zatem z czego?

  • Webinar zatytułowany: „Liczby i narzędzia Fibonacciego” odbędzie się 15 stycznia o godzinie 18:00
  • Poznaj Liczby Fibonacciego oraz oparte na nich narzędzia Fibo i dowiedz się, jak skutecznie stosować je na rynku

BIORĘ UDZIAŁ W SPOTKANIU

Te artykuły również Cię zainteresują
Leonardo Fibonacci

Autorem liczb Fibonacciego jest Leonardo Fibonacci, a znany również jako Leonardo z Pizy. Był on włoskim matematykiem, który żył na przełomie XII i XIII wieku. Jest on uznawany jest za najbardziej utalentowanego zachodniego matematyka średniowiecza. Jako młody człowiek kształcił się on w Afryce, ponieważ jego ojciec, dyplomata pełnił w północnej części “czarnego lądu” misję dyplomatyczną. Fibonacci podróżował między innymi po Egipcie, Syrii, Grecji i Sycilii. W czasie swoich podróży po Europie i krajach wschodu poznawał osiągnięcia matematyków z ówcześnie znanych lądów. Poznał między innymi dziesiętny system liczbowy.

Współczynniki Fibo

Ciąg Fibonacciego to ciąg, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Ciąg rozpoczyna się od 0 i 1. Kształtuje się on w następujący sposób:

0,1,1,2,3,5,8,13,[…], 1597, 2584, 4181,[…]

Na podstawie tego ciągu stworzone zostały współczynniki Fibonacciego. Powstały one na bazie zależności, które występują pomiędzy elementami tego zbioru. Gdy podzielimy dowolną liczbę z ciągu przez liczbę jej poprzedzającą otrzymamy (w zaokrągleniu) 1,618. Z kolei gdy podzielimy dowolną liczbę z ciągu z liczbą występująca po niej, otrzymamy (również w zaokrągleniu) 0,618. Tak więc mamy dwa podstawowe współczynniki 161,8% oraz 61,8%. Jeśli weźmiemy te dwie wartości (0,618 oraz 1,618) oraz podzielimy je przez siebie nawzajem otrzymamy następujące wartości:

0,618/1,618 = 0,382 (38,2%)
1,618/0,618 = 2,618 (261,8%)

W ten sposób powstały poziomy bazowe, które używane są po dziś dzień w tradingu: 38,2%, 61,8%, 161,8%, 261,8%. Są to jedne z kilku poziomów wykorzystywanych przez spekulantów. Ile ich jeszcze jest oraz jak należy z nich korzystać? Dowiedz się już na najbliższym webinarzeConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUrsus wnioskuje do ARP o wydłużenie spłaty 15,5 mln zł wierzytelności do 31 III
Następny artykułBiden proponuje pakiet pomocowy warty 1,9 biliona dolarów
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here