Naga Marketsnapis aml ułożony z klockówJapońska Narodowa Agencja Policyjna opublikowała raport dotyczący podejrzanych transakcji finansowych. W ciągu roku liczba przypadków wykorzystania kryptowalut do prania brudnych pieniędzy zwiększyła się dziesięciokrotnie. Choć stanowią one mniej niż 2% wszystkich wykrytych przypadków, to olbrzymi wzrost odzwierciedla zainteresowanie przestępców nową klasą aktywów oraz udowadnia, że kryptowaluty nadają się do transferowania funduszy poza granice kraju.

Walka z praniem brudnych pieniędzy

Jak na razie nie opracowano jednolitych przepisów dotyczących traktowania kryptowalut na całym świecie, ale regulatorzy opracowali dwa podstawowe rozwiązania: Know-Your-Customer (KYC) i Anti-Money Laundering (AML). Większość giełd kryptowalutowych jest zobligowana do zgłaszania transakcji, które wyglądają na podejrzane.

ONZ szacuje, że około 2-5% globalnego PKB podlega praniu pieniędzy, co przekłada się na 2 biliony dolarów rocznie. Zeszłoroczne szacunki Europolu mówiły, że tylko w Europie dokonano prania funduszy o wartości 5,5 mld euro z wykorzystaniem kryptowalut.

Japońska policja działa zgodnie z wskazówkami dostarczonymi przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Finansów. Instytucja niedawno zaktualizowała podejście do kryptowalut. NPA już wcześniej wymagała rejestracji na każdej giełdzie oraz monitorowała procedury niezależnie od podmiotów samoregulujących się. Wiele razy podjęto działania w celu radzenia sobie z wykroczeniami.

Dziesięć razy więcej wykrytych przestępstw w 2018 roku

W raporcie opublikowanym przez NPA można przeczytać, że przestępcy korzystali z wielu sztuczek mających na celu ukrycie tożsamości podczas procedury KYC. W wielu przypadkach używano różnych nazwisk i dat urodzenia, ale tego samego zdjęcia.

Jeśli chodzi o kolejne kroki, japońska policja jest w trakcie szkolenia personelu w zakresie technik wykrywania i analizy danych wymaganych do ujawnienia sytuacji prania pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut. Buduje również nowe narzędzia, wspomagane przez protokoły sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, w celu wykrycia anomalii i wzorców w przepływie transakcji, które mogą wskazywać na przestępstwa związane z narkotykami i praniem brudnych pieniędzy.

Krajowy organ nadzoru finansowego – FSA – również intensyfikuje działania w zakresie monitorowania. W rezultacie prowadzonych przez organy ścigania działań, w 2018 roku udało się wykryć 7096 przypadków prania pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut, dla porównania w 2017 roku było 669 takich przypadków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here