Naga MarketsOstatni tydzień dla firmowanego przez Facebooka i powiązanych z nim partnerów projektu Libra minął pod znakiem przesłuchań pracowników giganta z branży social media, w tym zwłaszcza szefa Calibry – Davida Marcusa, przez członków amerykańskiego Kongresu. Jednak wszystko wskazuje na to, że to nie koniec batalii prawnej Libry, która może wyjść poza granice Stanów Zjefnoczonych


Skandal z udziałem Cambridge Analytica powraca

Chodzi mianowicie o zainteresowanie komisji przy brytyjskim parlamencie, która będzie chciała przyjrzeć się Librze z uwagi na obawy,  iż dysponować będzie ona zbyt dużym zakresem władzy. Wspominał o tym niedawno przewodniczący Komisji ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu przy brytyjskiej Izbie Gmin (House of Commons) Damian Collins, przywołując poważne  problemy Facebooka w kwestii prywatności oraz wyraził on obawy, że spółka nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa dla miliardów potencjalnych użytkowników Libry.

Facebook jako państwo pod kierownictwem Zuckeberga

Tak się składa, że Collins kierował dochodzeniem w sprawie skandalu dotyczącego nielegalnego wykorzystania danych do kampanii politycznych m.in. podczas ostatnich wyborów prezydenckich w USA oraz tzw. referendum brexitowym w Wielkiej Brytanii,  z udziałem firmy Cambridge Analytica. Stwierdził on, że planując uruchomienie Libra, wydawać by się mogło, że Facebook „niemalże próbuje przekształcić się w prywatne państwo” i chociaż nie ma ono oficjalnych granic, Facebook „posiada globalną wspólnotę, nad którą wyłączny nadzór sprawuje Mark Zuckeberg.”

Collins podniósł także kwestię potencjalnego wykorzystania Libry w dokonywaniu oszustw:

„Jeśli dojdzie do stworzenia tego systemu płatności przez Facebooka, który ma działać w ramach otoczonego ścianami ogrodu Facebooka, do którego tak naprawdę nikt nie ma dostępu ani nie może nic zakwestionować, wówczas nasze obawy musi budzić możliwość, że ten system będzie otwarty na oszustwa na wielką skalę.”

Ostre stanowisko szefa BoE i grupy G7

Podobne obawy zgłosił w czerwcu szef Banku Anglii (Bank of England – BoA), Mark Carney, chociaż jednocześnie stwierdził, że jest on „otwarty” na kwestię zastosowania Libry. Firmowana przez Facebooka kryptowaluta była także przedmiotem rozmów podczas mającego miejsce w zeszłym tygodniu spotkania grupy G7 we Francji, gdzie padło ostrzeżenie, iż Libra może stanowić zagrożenie dla światowej stabilności i wymagać będzie ustanowienia przepisów o „najwyższych standardach” by zminimalizować ryzyko jej wykorzystania do prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Zobacz również: EBC: LibraCoin nie zostanie uruchomiony bez zgody władzConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here