Naga MarketsLibraNarodowy Bank Szwajcarii (SNB) obawia się, że waluty cyfrowe pokroju LibraCoin Facebooka mogą utrudniać zdolność banku centralnego do inicjowania i realizowania polityki monetarnej. Tak uważa np. Thomas Jordan, przewodniczący rady nadzorczej SNB.

Choć dyskusje wokół LibraCoin zamarły, Jordan z SNB uznał, że powinien wyrazić swoje obawy dot. waluty Facebooka. Swoją drogą jego krytyka jest o tyle ciekawa, że Stowarzyszenie Libra, które ma zarządzać Librą, ma swoją siedzibę w Szwajcarii.

LibraCoin zagraża bankom

Przemawiając z okazji 30-lecia Uniwersytetu w Bazylei na Wydziale Biznesu i Ekonomii (WWZ), Thomas Jordan powiedział, że nie jest przeciwnikiem idei stablecoinów, ale uważa, że powinny być one mocniej związane z walutami fiducjarnymi. Wyjaśnił:

“Dopóki ceny, płace i kredyty są we frankach szwajcarskich, SNB może wpłynąć na zachęty dla oszczędzających i kredytobiorców poprzez swoją politykę monetarną, a tym samym zapewnienie stabilności cen w średnim okresie.”

Co ciekawe, Jordan nie jest sam w swoim pesymizmie. Yves Mersch, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), powiedział, że stablecoiny pokroju Libry mogą być uznawane za zagrożenie dla banków centralnych. Dodał, że ich istnienie może “zmniejszyć kontrolę EBC”.

Poza tym szef SNB wspomniał o bitcoinie, mówiąc, że jego istnienie wpłynęło na sposób postrzegania „tokenów kryptograficznych” jako nowej idei. Powiedział, że te ostatnie są jednak tylko instrumentami spekulacyjnymi. Za “dobre” pieniądze Jordan uważa waluty, które mają stabilną wartość wraz z upływem czasu, są szeroko akceptowane i umożliwiają budowanie wydajnych systemów płatności. Według niego, jest to mało prawdopodobne, że kryptowaluty będą powszechnie używane jako środek płatniczy w Szwajcarii.

Zamiast tego jednak jest realne, że bank centralny wyda własną cyfrową walutę ze sztywnym kursem. Jordan chce też, by tokeny emitowane przez bank centralny były dostępne tylko dla banków komercyjnych i innych instytucji finansowych. W przeciwnym razie, bardzo szeroki dostęp do cyfrowych tokenów „miałoby daleko idące konsekwencje nie tylko dla banków, ale również dla całego systemu finansowego.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here