Naga MarketsPodczas drugiego dnia przesłuchań w Kongresie reprezentantka Nowego Jorku Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) zaatakowała LibraCoin, a konkretnie Davida Marcusa z Facebooka. Interesował ją temat decentralizacji cyfrowej waluty.

29-letnia kongresmenka pytała, jaki sposób Libra jest faktycznie zdecentralizowanym projektem. Zapytała Marcusa o procedurę, według której wybrano 27 członków założycieli Stowarzyszenia Libra (28. członkiem jest sam Facebook), organizację non-profit wspierającą kryptowalutę.

LibraCoin – waluta koalicji korporacji?

Zauważyła, że Facebook wybrał członków-założycieli głównie na bazie ich możliwości zapłacenia za ten przywilej 10 milionów dolarów. Uważa, że kryptowaluta (o ile tak w ogóle można określić Librę) będzie czymś wspieranym przez giganta mediów społecznościowych i walutą “kontrolowaną przez niedemokratycznie wybraną koalicję w dużej mierze masowych korporacji”.

Marcus odpowiedział, że Libra nie ma w założeniu zastąpić papierowych walut, a celem Facebooka na tym etapie jest współpraca z organami regulacyjnymi i rozwiązywanie wszystkich problemów w odpowiednim czasie.

Czy Libra jest w ogóle zdecentralizowane?

Stowarzyszenie Libra obiecało, że z czasem zdecentralizuje jeszcze bardziej sieć LibraCoin. Wszystko w celu, aby rozdzielić kontrolę nad nią w gronie większej liczby członków, których docelowo ma być 100. Niemniej jednak, w jaki sposób ci nowi członkowie zostaną przyjęci do Stowarzyszania Libra? Na to pytanie dziś nie znamy odpowiedzi.

Istnieją obawy, że walut posłuży Facebookowi do handlu danymi klientów.

Senator Elisabeth Warren mówiła w czasie swojej wypowiedzi w Senacie:

„(…) Facebook naprawdę dobrze radzi sobie [w tym], jak zarabiać na danych osobowych (…). Nie jestem uspokojona przez twoje oświadczenie, że w tej chwili nie widzisz żadnego powodu, dlaczego nie miałby udostępniać danych między platformami.”

W oświadczeniu w sprawie LibraCoin, przewodnicząca komisji Republikanów Maxine Waters zauważyła brak jednolitych regulacji na rynku kryptowalut i powiedziała, że ​​organy regulacyjne powinny traktować plany Facebooka „jako sygnał alarmowy, aby poważnie potraktować kwestie prywatności i bezpieczeństwa narodowego, zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego i ryzyko handlowe, jakie stwarzają kryptowaluty”.

Czy LibraCoin w ogóle wejdzie na rynek? Przekonamy się wkrótce. Przed Facebookiem ciężka batalia…

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here