Naga MarketsSekretarz skarbu USA Steven Mnuchin obawia się proponowanej kryptowaluty Facebooka LibraCoin i jej potencjalnego użycia przez przestępców.

Na konferencji prasowej w poniedziałek Mnuchin powiedział, że planowana waluta cyfrowa Facebooka LibraCoin „może być nadużywana przez osoby zajmujące się praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu” i że jest to „kwestia bezpieczeństwa narodowego”.

„Kryptowaluty, takie jak bitcoin, zostały wykorzystane do obsługi miliardów dolarów [w] nielegalnej działalności, takiej jak cyberprzestępczość, oszustwa podatkowe, wymuszenia, okupy, nielegalne narkotyki i handel ludźmi”

-powiedział Mnuchin, dodając, że „nie czuje się dzisiaj komfortowo” przez plany Facebooka dot. LibraCoin.

LibraCoin – kontrowersje w USA

Konferencja prasowa odbyła się kilka dni po tym, jak prezydent Donald Trump przyznał w tweecie, że „nie jest fanem” kryptowalut, takich jak bitcoin. Zasugerował również, że Facebook, który planuje uruchomienie globalnej kryptowaluty w przyszłym roku, będzie potrzebował uzyskania na to specjalnych pozwoleń. Jego zdaniem firma powinna stać się bankiem.

Kurs bitcoina gwałtownie spadł w poniedziałek. Niektórzy uważają, że to efekt krytyki prezydenta na Twitterze. Cyfrowa waluta spadła na wykresie o około 10%, do najniższego poziomu 9 872 USD. Teraz kosztuje 10 757 USD i wzrosła o ok. 5 proc. w skali doby.

„Prezydent ma obawy (…), są to uzasadnione obawy, nad którymi pracujemy od dłuższego czasu”

– powiedział Mnuchin.

Ponoć sam Facebook i jego eksperci przewidywali krytyczne opinie od regulatorów, banków centralnych i prawodawców na całym świecie. Gigant technologiczny przyznaje jednak, że ogłosił plany dot. Libra Coin rok przed przewidywaną datą uruchomienia kryptowaluty, by doprowadzić do debaty publicznej na jej temat.

Z kolei David Marcus z Facebooka, szef  zespołu ds. portfela cyfrowego Calibra na Facebooku, ma zostać przesłuchany w sprawie Libry. Ma zeznawać przed Komisja ds. Usług Finansowych i Komitetem Senatu ds. Bankowości. Już teraz sugeruje, że LibraCoin nie ma w założeniu konkurować z bankami, ani walutami papierowymi. Chce być tylko narzędziem płatniczym, więc czymś na miarę PayPal. Marcus dodaje, że Facebook wprowadzi produkt na rynek tylko, gdy uzyska zgodę regulatorów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here