Naga Marketsnick szabo libracoinW mediach powraca – po krótkiej ciszy – temat cyfrowej waluty LibraCoin, którą chce w 2020 r. wyemitować Facebook. Teraz na jej temat wypowiedział się Nick Szabo, legenda rynku kryptowalut.

Nick Szabo jest jednym z early adopterów bitcoina i programistą blockchaina. Może stąd bierze się jego niechęć do “kryptowaluty korporacji”, jaką jest LibraCoin. No właśnie, czy jednak “monetę” można w ogóle nazwać mianem “kryptowaluty”?

“Libra jest kryptowalutą, podobnie jak lalka jest dzieckiem”

– to wypowiedź Szabo z Twittera.

LibraCoin to nie kryptowaluta?

Czym LibraCoin będzie różniło się od bitcoina? Kwestią elementarną. W sieci BTC każdy może zajmować się kopaniem, czyli potwierdzaniem transakcji w niej zachodzących, za co otrzymuje się zapłatę w postaci kryptowalut. W przypadku Libry za taki przywilej należy zapłacić 10 mln USD. Siecią ma zarządzać docelowo sto firm, które wejdą w skład Stowarzyszenia Libra, które zarejestrowano w Szwajcarii. Dla fanów bitcoina taka centralizacja to zbrodnia!

Co jest kryptowalutą?

Społeczność blockchaina musi odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, co dziś jest kryptowalutą. Przypomnijmy, że ether, czyli jednostka sieci Ethereum, był początkowo uważany za token, dziś także jest nazywany kryptowalutą.

Prawdopodobnie wraz z wchodzeniem do mainstreamu, pojęcie kryptowaluty będzie stawało się coraz szersze i – o zgrozo! – obejmie też Librę czy innego tego typu produkty dużych korporacji.

Europa a Libra

Nie wiadomo, czy Libra w ogóle powstanie. Sam Facebook ogłosił, że może stać się tak, że projekt nie ujrzy światła dziennego. Wszystko przez naciski polityków USA (w tym prezydenta Donalda Trumpa).

Teraz do grona wrogów Libry dołączyli urzędnicy i politycy z Europy.

– Libra może stanowić zagrożenie dla konsumentów, stabilności finansowej, a nawet suwerenności państw europejskich – powiedział Bruno Le Maire, minister finansów Francji, na spotkaniu ministrów finansów UE w Helsinkach.

Także Niemcy sugerują, że projekt jest ryzykowany dla świata finansów i może np. utrudnić ratowanie gospodarki w czasie kryzysu.

Czy mimo takich zagrożeń Facebook wystartuje z Librą w 2020 r.? Przekonamy się oczywiście za kilka(naście?) miesięcy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here