Naga MarketsTencent, chiński gigant technologiczny i właściciel WeChat, powiedział, że wprowadzenie na rynek kryptowaluty Facebook, Libra, stanowiłoby poważne zagrożenie dla istniejących cyfrowych systemów płatności.

Eksperci Tencent twierdzą, że inicjatywa Libra Facebooka wydaje się „odważna i radykalna”, ale w rzeczywistości jest „rozważnym i racjonalnym” posunięciem dla giganta z Doliny Krzemowej.

Libra

Libra może szybko zdobyć udziały na rynkach w krajach, które nie mają własnej wiarygodnej lokalnej waluty lub w miejscach, w których ludzie nie mają dostępu do podstawowej infrastruktury finansowej. Byłaby to jednak groźna konkurencja, której chińskie firmy nie mogłyby pokonać.

„Każda firma internetowa, która ma stosunkowo dojrzały system płatności cyfrowych, taka jak WeChat Pay i Alipay, byłaby zagrożona przez stablecoina, gdyby kiedykolwiek został uruchomiony” – czytamy w dokumencie, jakie przygotowała firma.

W kontrze do kryptowalut

Chiński bank centralny też od kilku lat pracuje nad własną krajową walutą cyfrową, zakazując jednocześnie wszelkich transakcji handlowych typu „fiat-to-crypto” w kraju od 2017 r. Ani Tencent, ani Alibaba nie są przez to zaangażowane w żadne znane projekty kryptowalutowe.

 

„WeChat Pay nie obsługuje handlu kryptowalutami, a platforma nigdy nie była otwarta na żadną kategorię kryptograficzną”, informuje oficjalne konto firmy na Weibo.

„Zachęcamy użytkowników do zgłaszania wszelkich transakcji handlu kryptowalutami na naszej platformie i proaktywnej współpracy z władzami w celu zwalczania takich działań”, dodało przy innej okazji WeChat.

Alipay powtórzył także swój zakaz handlu kryptowalutami w niedawno opublikowanym tweecie:

„Jeśli jakiekolwiek transakcje zostaną zidentyfikowane jako powiązane z bitcoinami lub innymi wirtualnymi walutami, Alipay natychmiast zatrzymuje odpowiednie usługi płatnicze.”

Mimo że obie chińskie firmy podzielają oficjalne stanowisko w sprawie aktywów kryptograficznych, intensywnie inwestują w technologie blockchain i cloud computing.

Tencent, twórca WeChat, buduje np. pakiet usług typu blockchain od czasu wydania pierwszej białej księgi dot. tego projektu w 2017 roku.

Z kolei w 2018 r. Alibaba, spółka macierzysta Alipay, złożyła łącznie 90 wniosków patentowych dotyczących technologii związanych z blockchainem. To nawet więcej niż inne międzynarodowe firmy, w tym IBM, Mastercard i Bank of America.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here