Naga MarketsRządy na całym świecie stoją w obliczu trudnych wyborów, jeśli chodzi o kryptowaluty: poddać je regulacjom i ryzykować niepewne konsekwencje dla gospodarki lub nie robić nic i nie narażać się teoretycznie na nic. Obecnie Unia Europejska dyskutuje nad tym, co zrobić z Librą Facebooka.

Zgodnie z notatką z 19 lutego wydaną przez wiceprezydenta wykonawczego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa, Stowarzyszenie Libra nie udzieliło odpowiedzi na pytania zadane przez UE. W rezultacie wszelkie informacje dostarczone przez Facebooka „pozostają niewystarczające do ustalenia dokładnego charakteru Libry, a co za tym idzie jej związku z istniejącym prawem UE”.

Libra i kryptowaluty? Jesteśmy gotowi do działań!

Dombrovskis stwierdził również, że Komisja „jest gotowa działać szybko”, jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału kryptowalut poprzez ustanowienie nowych przepisów i nadzoru. Takie stanowisko potwierdza deklarację wspólnoty z 5 grudnia.

Z kolei Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, przemawiał przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA jeszcze w 2019 r., dokładne 13 października. Prawodawcy wyrażali podobne obawy jak Komisja Europejska, powołując się na niejasne odpowiedzi Zuckerberga dotyczące waluty cyfrowej.

Organy rządowe zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i UE pracują dziś nad lepszym zrozumieniem kryptowalut. Komisja rozpoczęła otwarte konsultacje publiczne, które będą trwały do 19 marca, podczas gdy służba skarbowa w Stanach Zjednoczonych przygotowuje się do szczytu w sprawie cyfrowych waluty, który ma mieć miejsce 3 marca.

Narodowe cyfrowe waluty

W kontrze do Libry Chiny pracują już nad swoim cyfrowym juanem. Ma on ujrzeć światło dzienne już w tym roku. Prace teoretyczne nad cyfrową walutą prowadzi też Unia Europejska, ale także Francja. Na razie na emisję takich walut decydują się mniejsze kraje jak np. Bahamy.

Z kolei USA nadal pozostają nieprzejednane. Obecna administracja nadal podkreśla, że zdigitalizowany dolar nie jest potrzebny krajowi. Sam Donald Trump określi Librę i bitcoina jako narzędzie terrorystów i przestępców. Inni eksperci uważają, że brak na rynku  cyfrowego dolara – w kontekście istnienia cyfrowego juana – uderzy w potęgę USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here