Naga MarketsLibraByły szef działu ds. płatności i rozliczeń w Banku Japonii (BOJ) twierdzi, że władze banków centralnych przyglądają się projektowi Libra Facebooka i idei cyfrowych walut.

Artykuł Reutersa z 22 stycznia przytacza uwagi Hiromi Yamaoki’ego, który nadzorował wcześniej badania BOJ dotyczące walut cyfrowych w ramach swojej poprzedniej  funkcji i nadal ściśle komunikuje się z decydentami banków centralnych w celu analizy tego problemu. Obecnie jest członkiem zarządu firmy konsultingowej Future Corp.

Libra i cyfrowe waluty pod okiem władz

Jak media informowały już wcześniej, banki centralne Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Unii Europejskiej, Szwecji i Szwajcarii ogłosiły utworzenie wspólnej grupy wraz z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w celu prowadzenia badań dot. walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) .

Yamaoka sugeruje, że inicjatywa ta jest objawem “zwiększonej konkurencji prywatno-publicznej w kreowaniu przyszłości pieniądza”:

„Najnowsza decyzja nie dotyczy wyłącznie udostępniania informacji. Staramy się również zachować kontrolę nad czymś takim jak Libra. […] Duże banki centralne[…] również starają się usprawnić rozliczenia dzięki lepszemu wykorzystaniu technologii cyfrowej”.

Warto dodać, że podczas gdy projekty takie jak Libra Facebooka zwiększają presję na instytucje finansowe, aby obniżyć koszty transakcji, rodzą one również bardziej fundamentalne pytania dotyczące kontroli państw narodowych nad emisją walut.

Yamaoka wyraził zaniepokojenie zarówno bankami centralnymi potencjalnie hamującymi innowacje w sektorze prywatnym, jak i wskazał na korzyści wynikające ze stosowania CBDC:

„W świecie bankierów centralnych wydaje się, że [parcie na] pomysł wykorzystania CBDC we wzmocnieniu efektu polityki pieniężnej nieco osłabo. Rosną też wątpliwości co do wpływu ujemnych stóp procentowych jako narzędzia polityki [monetarnej].”

Dodał też:

„Jeśli chcesz, aby polityka pieniężna była skuteczna, musisz upewnić się, że ludzie nadal korzystają z emitowanej przez ciebie waluty.”

Rok 2020 rokiem stablecoinów

Libra ma ponoć pojawić się na rynku w 2020 r., choć oficjalnie nikt tego nie potwierdził. W podobnym okresie ma zostać wyemitowany cyfrowy juan. Nad swoją cyfrową walutą pracuje też ponoć Francja. Tą kwestią zajmuje się też Unie Europejska.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here