Naga MarketsBarry Eichengreen, profesor Uniwersytetu Berkeley, twierdzi, że Libra, cyfrowa waluta Facebooka, nie zostanie nigdy uruchomiona. Twierdzi, że projekt zablokują politycy. – Libra jest interesującym pomysłem, który nigdy nie ujrzy światła dziennego – powiedział 10 lipca na konferencji Unitize.

  • Barry Eichengreen uważa, że Libra ostatecznie nie ujrzy światła dziennego.
  • Podkreśla jednak, że jest to ciekawy projekt.

Libra: to byłby ewenement, jeśli powstanie

Eichengreen twierdzi, że rynek stablecoinów jest w dużej mierze nieświadomy zjawisk zachodzących w ekonomii i historii monetarnej. Powiedział, że w czasie swoich badań zaprosił „na serię obiadów w doskonałych restauracjach San Francisco założycieli i fundatorów stablecoinów”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Doszedłem do wniosku, że moi towarzysze wiedzieli wszystko o blockchainie, ale nie wiedzieli wiele o ekonomii monetarnej – powiedział Eichengreen.

Dodał, że stablecoiny są słabo chronione przed atakami.

Libra mogłaby być przełomem, ale nie będzie

Powiedział, że istnieją też obawy, że Libra „podważy skuteczność krajowej polityki pieniężnej” zarówno w krajach wschodzących, jak i rozwiniętych. Obywatele krajów o niestabilnych walutach zdecydują się porzucić swoje oszczędności na rzecz ogólnie przyjętego „dolara libra”.

Ekonomista twierdzi również, że „Libra będzie potrzebować banku centralnego, jeśli rynki wokół niej rosną, będą stabilne”, nawiązując do przewidywanego wzrostu instrumentów pochodnych związanych ze stablecoinem.

Jego zdaniem może to jednak zaniepokoić władze i tym samym uderzyć w projekt.

Rządy krajowe będą się niecierpliwić z powodu utworzenia prywatnego banku centralnego zarządzanego przez Facebooka – dodał.

Wszystko to sprawi, że waluta Facebooka, choć jest interesującym projektem, może w efekcie nie powstać, bowiem obawiać się jej będą politycy i urzędnicy

– Sądzę więc, że istnieje bardzo duża niepewność, która musiałaby zostać rozwiązana, aby to dzieło mogło powstać, i doszedłem do wniosku, że niektóre z tych problemów są nierozwiązywalne – spuentował.

Czy jego prognoza się sprawdzi?

Autor poleca też: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here