Naga MarketslibraMinistrowie finansów UE ogłosili w czwartek, 5 grudnia, że prywatne waluty cyfrowe, takie jak Libra Facebooka, nie powinny być dostępne na terenie Unii Europejskiej, dopóki ryzyko, które mogą stwarzać, nie zostanie jasno określone.

O sprawie pisze Reuters. Decyzja nie może dziwić, potwierdza bowiem dotychczasową twardą politykę liderów UE na temat Libry. Waluta Facebooka spotkała się z ostrą krytyką polityków i urzędników od razy, gdy tylko gigant mediów społecznościowych ogłosił plany dot. jej emisji.

„Żadne globalne porozumienie dotyczące [emisji] stablecoina nie powinno rozpocząć działalności w Unii Europejskiej, dopóki wyzwania prawne, regulacyjne i nadzorcze oraz ryzyka [związane z takim projektem] nie zostaną odpowiednio zidentyfikowane i rozwiązane”

– stwierdzili ministrowie we wspólnym oświadczeniu.

Libra nie dla Europejczyków

Stablecoiny to waluty cyfrowe, takie jak Libra, które zwykle są zabezpieczone tradycyjnymi pieniędzmi i innymi papierami wartościowymi czy kruszcami, podczas zwykłe kryptowaluty, takie jak bitcoin, nie są. Mimo tego władze nadal nie czują się komfortowo słysząc o planach Facebooka.

Pod ciągłą presją regulatorów już aż jedna czwarta pierwotnych członków Stowarzyszenia  Libra, organizacji, która ma koordynować rozwój projektu, zakończyła swoje zaangażowanie. Chodzi m.in. o gigantów z rynku płatności takich jak Mastercard i Visa, które wycofały się w październiku.

Mimo tego Libra ma ujrzeć światło dzienne już czerwcu przyszłego roku.

Ministrowie UE powiedzieli teraz też, że mogą rozważyć stworzenie unijnych przepisów regulujących krypto-aktywa i monety stablecoin. Komisja UE już pracuje nad tym nowym rozporządzeniem, co przekazał politykom komisarz UE ds. finansów, Valdis Dombrovskis.

Ministrowie pochwalili także prace Europejskiego Banku Centralnego dot. publicznej cyfrowej waluty, która może stanowić alternatywę dla inicjatyw prywatnych. W dokumencie przedstawionym ministrom finansów EBC stwierdza, że publiczna waluta cyfrowa może być konieczna, jeśli płatności w Europie pozostaną zbyt drogie.

Warto dodać, że także władze Francji przyznały, że bank centralny ich kraju będzie w 1. kwartale 2020 r. prowadził testy dot. emisji cyfrowej waluty. Miałaby ona być odpowiedzią na cyfrowego juana i Librę, ale dedykowana tylko instytucjom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here