Naga MarketsStowarzyszenie Libra odpowiedzialne za zarządzanie mającą powstać walutą cyfrową firmowaną przez Facebooka zostało zarejestrowane w Genewie, Szwajcaria. W Stanach Zjednoczonych m.in. prawodawcy wchodzący w skład Komisji ds. Usług Finansowych przy Izbie Reprezentantów zarzucali Librze uprawianie arbitrażu regulacyjnego, czyli wyborze jurysdykcji o mniej restrykcyjnych przepisach. W tej kwestii oraz na temat ogólnego nadzoru nad walutą cyfrową Facebooka wypowiedział się przedstawiciel szwajcarskiego regulatora – FINMA.


Libra idealnie pasuje do szwajcarskich regulacji

W dniu 12 września wywiadu czasopismu Neue Zürcher Zeitung udzielił dyrektor w szwajcarskiej Komisji ds. Nadzoru nad Rynkami (FINMA) Mark Branson. Jego zdaniem naiwnym byłoby sądzić, że jeden kraj byłby w stanie uregulować projekt o takiej skali co Libra. Jednocześnie wyraził otwartość w imieniu reprezentowanego przez siebie urzędu na współpracę międzynarodową oraz na nadzór nad tym, w jaki sposób FINMA będzie regulować mającą powstać globalną walutę cyfrową.

Branson zaznaczył, iż FINMA nie potrzebuje presji z zagranicy by zrozumieć wyzwania jakie stoją w związku z nadzorem nad Librą. „Było absolutnie jasne od samego początku, że będzie to projekt o ogromnym zakresie i implikacjach.”

Zobacz również: FINMA wprowadza silne obostrzenia dla transakcji na blockchainie

Jednocześnie podkreślił, iż podejście szwajcarskiego regulatora do regulacji rynkowej bazuje na określonych zasadach, a jednocześnie jest neutralne pod względem technologicznym, przez co  Libra „idealnie pasuje do naszego systemu regulacyjnego.” Stwierdził też, że nie zawsze potrzebne jest tworzenie nowych regulacji.

„Szwajcaria nie reguluje wszystkich rodzajów instytucji i produktów do najmniejszych szczegółów. […] Niedawno opublikowaliśmy przewodnik na temat tego, w jaki sposób klasyfikować stablecoiny na podstawie prawa szwajcarskiego. I chcemy pokazać, że nie potrzeba tu nowych przepisów. Dobrze znane są ryzyka dotyczące np. prania brudnych pieniędzy, ochrony klientów, stabilności systemu. W stosunku do wszystkich tych elementów istnieją już regulacje.”

Nie było „konkursu piękności” przy wyborze jurysdykcji

Branson dużą uwagę poświęcił kwestii rzekomego arbitrażu regulacyjnego, którego mieliby dopuścić się twórcy Libry, podkreślając, iż Facebook nie robił wcześniej czegoś na kształt „konkursu piękności”, żeby wybrać najwygodniejszą dla siebie jurysdykcję.

„Taki „konkurs” nie miał miejsca. Pierwszy kontakt z inicjatorami miał miejsce już po tym, jak podjęli decyzję o wyborze Szwajcarii i podali informacje na ten temat. Co do tego istnieje pewność. „Rozglądanie się za najlepszą jurysdykcją”, co Pan wcześniej zasugerował, byłoby bardzo delikatną kwestią. Tworzyłoby to presję  do tego, by uzyskać jak najluźniejsze standardy.”

Podczas wywiadu Branson poinformował, iż Libra w swoim obecnym kształcie będzie sklasyfikowana przez FINMA jako system płatniczy, jednak potencjalnie mogłyby mieć zastosowanie regulacje z innych obszarów w miarę jak udostępniane będą dodatkowe usługi.


 Wpłaty i wypłaty w PLN? Ponad 40 kryptowalut dostępnych do handlu? To możliwe dzięki ofercie giełdy CoinDeal. Sprawdź!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here