Naga Marketsloga twitter facebook instagramMark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, zeznał przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA w sprawie projektu Libra. Podczas przesłuchań przed Kongresem ustawodawcy i prezes rozmawiali o rosnącej rywalizacji na linii USA – Chiny pod kątem ekonomicznym i politycznym. 

Zuckerberg stwierdził, że projekt Libry zapewni to, że USA pozostanie liderem finansowym na całym świecie:

„Chiny szybko dążą do wprowadzenia podobnego pomysłu w nadchodzących miesiącach. Nie możemy tu siedzieć i zakładać, że ponieważ Ameryka jest dziś liderem, zawsze będzie liderem, jeśli nie wprowadzimy innowacji. Libra zostanie oparta głównie za dolarze i wierzę, że zwiększy to przywództwo finansowe Ameryki, a także nasze wartości demokratyczne i nadzór na całym świecie. Jeśli Ameryka nie wprowadzi innowacji, nasze przywództwo finansowe nie będzie zagwarantowane.”

Libra a Chiny

W swoich pytaniach do Zuckerberga członek Izby Patrick McHenry zapytał o Chiny i szybki rozwój firm technologicznych tego kraju. Zuckerberg powiedział:

„Dzisiaj sześć na dziesięć najlepszych firm technologicznych wychodzi z Chin i na pewno nie podziela naszych wartości”.

Z kolei Andy Barr omówił także potencjalne zagrożenie związane z cyfrową walutą Chin i  idee projektu Belt and Road, inicjatywy, która rozpoczęła się sześć lat temu i jest częścią nowej, globalnej strategią rozwoju przyjętą przez chiński rząd, obejmującą rozwój infrastruktury i inwestycje na całym świecie.

Rozmawiając po przesłuchaniach z mediami, przewodnicząca komisji Maxine Waters powiedziała o Chinach:

„Wierzę, że jesteśmy wystarczająco duzi, jesteśmy wystarczająco silni i jesteśmy wystarczająco inteligentni, aby zaspokoić potrzeby i być konkurencyjnymi na świecie, po prostu musimy iść dalej”.

Analitycy finansowi obawiają się chińskiej waluty cyfrowej

Analitycy RBC Capital Markets wcześniej stwierdzili, że zdławienie Libry Facebooka może pozostawić pole do działania dla cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego (CBDC), która może przez to zdominować świat finansowy.

RBC twierdza,, że jeśli amerykańskie organy regulacyjne odrzucą Librę, chińska CBDC może stać się globalną, cyfrową walutą w gospodarkach wschodzących.

Facebook może opuścić Stowarzyszenie Libra

Media właśnie poinformował też, że Mark Zuckerberg stwierdził, że główny członek Libry, czyli Facebook, może wycofać się ze Stowarzyszenia Libra, jeśli waluta zostanie uruchomiona bez zgody organów nadzoru w Stanach Zjednoczonych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here