Naga MarketsWzbudzająca liczne kontrowersje kryptowaluta Libra, którą planuje wyemitować Facebook wraz z podmiotami partnerskimi, była niedawno przedmiotem przesłuchań w amerykańskim Kongresie. To co wzbudziło niepokój prawodawców był m.in. fakt, że odpowiedzialne za cały projekt Stowarzyszenie Libra zostało zarejestrowane w Szwajcarii. To właśnie do tego kraju ma się udać delegacja amerykańskiego Kongresu.


Kongresmeni mają obawy, że Libra chce uniknąć amerykańskich regulacji

Jak podał w dniu 17 sierpnia szwajcarski serwis informacyjny NZZ am Sonntag, sześcioosobowa grupa członków Izby Reprezentantów, którzy jednocześnie wchodzą w skład Komisji ds. Usług Finansowych (House Financial Services Committee), ma zamiar spotkać się ze szwajcarskim Rzecznikiem ds. Federalnej Ochrony Danych i Informacji Adrianem Lobsingerem aby przeprowadzić dyskusję na temat walut cyfrowych, w tym wyjaśnić kwestie regulacyjne dotyczące Libry.

Na czele delegacji stoi szefowa Komisji Maxine Waters, która wcześniej apelowała o zawieszenie prac nad Librą do momentu, aż zostaną wyjaśnione potencjalne ryzyka związane z tym projektem.

Podczas przesłuchań, które miały miejsce przed Komisją w lipcu, część prawodawców zgłosiła obawy związane z faktem, iż Libra ma być regulowana przez przepisy prawa szwajcarskiego. Wówczas reprezentujący Facebooka David Marcus zapewniał, iż wybór Szwajcarii „nie ma nic wspólnego z ucieczką przed regulacjami czy nadzorem”, zaś czynnikiem decydującym był fakt, iż jest to kraj zapewniający korzystne warunki do prowadzenia działalności.

David Marcus kłamał?

Podczas przesłuchań Marcus zapewniał, iż Facebook kontaktował się ze szwajcarskim regulatorem – FINMA, w związku z planami wypuszczenia Libry.

Jednak szef ds. komunikacji wspomnianego wcześniej Rzecznika ds. Federalnej Ochrony Danych i Informacji, Hugo Wyler, poinformował, że Facebook nie kontaktował się ze szwajcarskim regulatorem odnośnie planów emisji własnej kryptowaluty. Jednocześnie Rzecznik wystosował pismo do Stowarzyszenia Libra z prośbą o przesłanie szczegółowych informacji na temat projektu.

„Rzecznik ds. Federalnej Ochrony Danych i Informacji wspomniał w swoim piśmie, iż  w związku z tym, iż nie otrzymał żadnych informacji na temat tego, jakie dane osobowe mogłyby podlegać przetwarzaniu, Stowarzyszenie Libra powinna poinformować go o bieżącym stanie prac nad projektem tak, by mógł ocenić w jakim stopniu będą mieć zastosowanie jego kompetencje doradcze oraz nadzorcze.” – dowiadujemy się od Wylera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here