Naga MarketsTakiego zdania jest Samson Mow – szef ds. strategii w Blockstream – firmie deweloperskiej działającej w branży technologii blockchain, twierdząc jednocześnie, że Facebook, zamiast budować od podstaw swojego stablecoina w postaci Libry, powinien był skorzystać z gotowej kryptowaluty jaką jest Bitcoin.


Jeśli coś jest od wszystkiego, to jest do niczego

Obserwując toczące się przed Komitetem Bankowym Stanów Zjednoczonych przesłuchania pracowników Facebooka, Mow stwierdził, że „Libra jest całkowicie popieprzona”. Jednocześnie dodał, że odnosi wrażenie, iż Mark Zuckerberg nie miał jasnego pomysłu na temat tego, co tak naprawdę tworzy.

„Libra nie może być wszystkim dla każdego, tak jak nie może być równocześnie projektem otwartym, jak i zamkniętym.”

Jak wiadomo, Stowarzyszenie Libra, które odpowiada za prowadzenie całego projektu, chce stopniowo zrezygnować z kontroli nad kodem oraz całą siecią. Z założenia Libra jest projektem otwartoźródłowym i mająca powstać sieć należeć ma do wspólnoty tworzonej przez jej użytkowników. Stoi to jednak, zdaniem Mowa, w sprzeczności z wypowiedziami przedstawicieli Libry:

„Jeśli te informacje są prawdziwe, wówczas deweloperzy będą mogli w portfelach innych niż Calibra, usunąć komponenty związane z KYC/AML, jednocześnie będąc w stanie bez problemu współdziałać z siecią […].

Przeczy to także innym obietnicom poczynionym przez zespół Libra, że „portfele będą egzekwować sankcje nakładane przez państwowe organy bezpieczeństwa oraz skarbowe.” Zdaniem Mowa, jedynym sposobem na utrzymanie powyższego zapewnienia, jest zachowanie całkowitej kontroli na Librą. Niejasne jest dla niego także zapewnienie, że ludzie będą mogli korzystać z mającego powstać stablecoina w dowolny sposób „pod warunkiem, że będzie się to odbywać w ramach uzasadnionych zastosowań.”

„Mimo wszystko dobrze, że [David] Marcus stwierdził, że „żeby wszystko przebiegło we właściwy sposób, damy sobie na to odpowiednio dużo czasu”. Gdy już Libra zastosuje się do regulacji obowiązujących we wszystkich jurysdykcjach, stanie się po prostu bardziej złożoną wersją PayPala, kierowanego przez Stowarzyszenie. Zamiast tego powinni byli wykorzystać Bitcoina.”

Zobacz również: Facebook nie konsultował się z władzami Szwajcarii w sprawie LibraCoinConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here